Отодектоз у тварин

Отодектоз називають вушної коростою. Захворювання викликається кліщем, що мешкають в вушному проході, і відрізняється виявленням процесів запалення в зовнішній вушній раковині, прямому слуховому проході і барабанної перетинки. Схильні до захворювання м’ясоїдні тварини. Дуже часто домашні (собаки і кішки), рідше хутрові звірі (песці, лисиці, єнотовидні собаки). Особливо уражається молодняк.

Етіологія

Подразником хвороби вважається кліщ Otodectes cynotis. Тіло паразита округле, плоске, самка більша за самця, в середньому величина 0,4 х 0,7 мм.кінцівки довгі, четверта пара недорозвинена, обладнані присосками. Ротові органи гризе типу, з потужними хелицерами.

Збудник виживає в стримано вологій обстановці протягом 2-х місяців. При попаданні прямих сонячних променів гине протягом 1-2 днів. Життєву тривалість до 2-х місяців. З моменту відкладання яйця (самка зміцнює їх до поверностям вуха спеціальним секретом), до здатного плодитися кліща проходить 14-16 днів у самця, і 16-20 у самки. Потомство дуже численне. Експериментальним шляхом доведено, що пара особин може дати багатомільйонне потомство. Самець запліднює ще не статевозрілу особину (телеонімфу), а досягнувши зрілості, в її тілі проходить фаза злиття клітин.

Сезонність у захворювання не виражається. Найбільше ураження зустрічається в місцях з великою чисельністю тварин.

Особливих розмірів інвазування тварини можуть досягати в притулках для тварин. Захворювання часто носить хронічний характер.

Симптом

Спочатку захворювання протікає без симптомів. Зі збільшенням популяції паразита у тварини вимальовується алергія на продукти діяльності кліща і запальна реакція на механічні подразнення при укусах.

Тварина трясе головою, тре і чеше вуха лапами, треться об всі можливі поверхні. Іноді на шкірі з’являються розчухи, рани, виразки. Температура тіла не збільшена, особливого гноблення не зустрічається, але постійне хвилювання вимальовується.

Хутрові звірі бігають по клітці, видають звуки хвилювання, трясуть головою. Зустрічається кривоголовість, голова повернута в бік вуха з великим ураженням, хоча кліщ, в основному, досить швидко обгрунтовується в проходах двох вух.

При огляді виявляються брудні місця біля самої основи вушної раковини. Шерсть злипла, тьмяна, з налипанням епітелію.

Слуховий прохід має відмінні темно-коричневі, воскоподібні закінчення.

Дуже часто на тлі отодектоза розвивається секундарна мікрофлора, яка обтяжує перебіг хвороби і призводить до розвитку зовнішнього і середнього отиту. В даному випадку виділення мають противний, смердючий запах і жовто-зелений колір.

Для молодняка прогноз обачний, у хутрових звірів постійна загибель цуценят.

Діагноз

Діагностика захворювання не важка. Взятий з вушної поверхні зішкріб легко виявляє наявність кліщів.

Відокремити необхідно від отиту, травматичних ушкоджень, наявності чужого тіла, новоутворень у вушній раковині.

Лікування

Лікувальні заходи базуються на проведенні санації органу і використанні акарицидних препаратів.

Вушні проходи вивільняються від ексудату і ороговілого епітелію. Якщо є наявність ран біля самої основи вуха шерсть збривають і проводять симптоматичне лікування. Вушні проходи чистять, використовуючи хлоргексидин, і перекис водню.

Якщо патологія торкнулася усереднене вухо, то застосовні комплексні препарати які в собі містять як акарицидну початок, так і антибіотик великого спектра дії. До подібних відносяться Івермек-спрей, декта. Якщо застосувати спреї немає можливості можна скористатися аверсектіновой маззю.

Якщо у тварини сильно розвинений свербіж і больова реакція використовуємо Аміт. Краплі закопують по 4-6 в кожне вухо, повторюють через 3-5 днів.

У звірівницьких господарствах при установці діагнозу проводять терапевтичні заходи одночасно з дезакаризацією клітин, приміщень, інвентарю, одягу персоналу .

Профілактика

З метою профілактики для домашніх чотириногих використовують краплі на холку, які не допускають виникнення кліщів. Серед подібних препаратів стронгхолд, фронтлайн. Регулярно спостерігають за чистотою постілки і проводять її термообробку.

Якщо є можливість слід уникати контакту тварин з бродячими чотирилапими.

Часті проф. огляди і своєчасні, постійні чистки вух допоможуть запобігти розвитку отодектоза.

На звірівницьких фермах не допускають на територію бродячих собак. При формуванні стада велику увагу приділяють карантинним заходам. У племінних господарствах проводять планові, постійні огляди вушних раковин. Перед спарюванням виконують профілактичну обробку вух одним з акарицидних препаратів.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Вушний кліщ у собак або отодектоз-симптоми і шляхи зараження, діагностика, лікування, можливі…

Хвороби вух у кішок популярні дуже широко. При цьому вони можуть бути як заразними,…

Для лікування вушного кліща у кішок також застосовуються препарати у вигляді порошків. Їх засипають…

Позначки:, ,
close