Артрит у кішок симптоми і лікування

Група процесів запалення в суглобах, які завжди супроводжуються відчуттями болю, називаються артритами. Переважна більшість запалень суглобів зачіпають суглобової капсули і хряща. Дуже часто в процес втягується синовіальна оболонка внутрішньої частини самого суглоба. Ускладнення при артритах відрізняються запальними процесами в оточуючих суглоб тканинних структурах.

Артрити у кішок діагностуються рідше, ніж у собак. Крім цього, хворобливі симптоми на перших етапах розвитку фактично зовсім відсутні, що зі свого боку ускладнює проведення диференціальної діагностики.

Володар тварини зобов’язаний знати головні причини розвитку артритів, а ще вчасно відзначати зміни в поведінці. Це дасть можливість надати тварині потрібну допомогу і не допустити розвиток складнощів.

Причини хвороби

Розвиток артриту у кішок зустрічається частіше в похилому віці, але є ряд клінічних випадків, коли від запалення в суглобах страждають молоді кішки. Процеси дегенеративного характеру, що розвиваються в суглобах, дуже часто стають основою артриту.

Молоді кішки можуть страждати від запалень в суглобах через травми або ж генетичних схильностей. До групи ризику входять наступні породи кішок-Шотландська висловуха, мейн-кун, Екзотична.

У ветеринарії визначають більше десяти видів процесів запалення в суглобах. Залежить градація від причин, що викликали артрит і характеру ураження. Характер ураження буває запальний і дегенеративний.

Запальні артрити відрізняються патологічним процесом, що розвиваються в синовіальній мембрані (внутрішня частина поверхні суглобового хряща). Різновидів запального виду артриту кілька в залежності від причин його викликали. Розрізняти:

 1. Ревматоїдний артрит — дуже часто діагностується патологія у кішок. В результаті аутоімунних процесів з’являється порушення у функціонуванні сполучних тканинних структур. Причинами ревматоїдного артриту є важкі ураження вірусами герпесу, ретровірусними інфекціями і мікоплазмозом.
 2. Інфекційний артрит-запальний процес, що з’являється на тлі впровадження патогенної бактеріальної або грибкової мікрофлори. Основою інфекційного артриту можуть стати віруси або ж паразитарні інвазії. Проникаючи в системний кровотік, хвороба потрапляє і в суглоб, супроводжуючись сильними відчуттями болю, отруєнням і гарячковими станами.
 3. Реактивне запалення суглоба-вважається вторинним ураженням самого суглоба, що виникає на тлі загальної інтоксикації при інфекційних ураженнях травного тракту, сечовивідної та статевої системи, а ще респіраторної системи.
 4. Артрит метаболічного характеру з’являється на тлі порушень процесів обміну. Часто основою метаболічного артриту ставати незбалансований раціон харчування (недолік кальцію і фосфору), а ще гетерохроматоз і деякі інші патології.

Дегенеративні артрити з’являються на тлі пошкоджень верхньої частини суглоба. Є такі види дегенеративних артритів:

 1. Травматичний-розвивається на тлі процесів запалення в результаті механічних травм. Різні розтягування, удари, гематоми, стають основою виливу крові в сумку суглоба і призводять до не інфекційним запалень.
 2. Остеоартрит-патологічний процес вражає суглоби літніх кішок на тлі фізіологічного зношування. В даний процес залучені хрящові тканинні структури і кістки суглоба. Розростається тканину кістки призводить до травматизації самого суглоба, він втрачає власну природну пластичність і рухливість. Під час руху у тварини відзначається відмітний хрускіт.
 3. Практичний-один з різновидів травматичного артриту, що розвивається на тлі великих пошкоджень механічного характеру. При сильних ударах лапами (падіння з висоти), головне навантаження припадати на коліна і суглоби колін.

Крім видів артриту у кішок, є і кілька типів протікання захворювання. Розрізняють гостру форму, підгостру і затяжну. Гостра і підгостра форма протікання захворювання характерні утворенням нестандартного серозного ексудату. При цьому процес ускладнюється випаданням осаду фібрину і запальним процесом з утворенням гнійного ексудату, який розходитися на розміщуються поруч м’язові і кісткові структури.

Хронічна форма артриту довгий час протікає без видимої симптоматики. На тлі постійного запалення суглобової сумки відбувається розростання вистилки внутрішньої частини поверхні хряща і його грануляції. В результаті патології розвивається деформація і контрактура суглобів.

Головними причинами розвитку артритів у кішок вважаються:

 1. Генетична схильність-близько 70% домашніх кішок мають схильність на вродженому рівні до розвитку артритів.
 2. Ожиріння і непотрібна маса тіла – призводять до дегенеративних процесів в суглобах на тлі дуже високого навантаження на кістково-м’язовий апарат. Перш за все, страждають кінцівки, оскільки на них припадати вся головна навантаження при здійсненні стрибків.
 3. Порушення процесів обмінного характеру-призводить до витончення хрящової тканини, створюючи ризик розвитку метаболічного запалення суглобів.
 4. Сильні травми механічного характеру-призводять до нестабільності суглобової сумки у кішок.
 5. Інфекційні захворювання органів знаходяться всередині — при проникненні в системний кровотік, різні вірусні агенти, патогенні бактеріальні та грибкові мікроорганізми можуть привести до небезпечних результати для всього кістково-м’язового апарату.
 6. Обмороження і переохолодження – є аргументом, що провокує ослаблення імунних сил організму.
 7. Гормональні порушення — дуже високе продукування організмом гормону росту призводить до аутоімунних процесів, що порушує роботу хрящової тканини і суглобів.
 8. Зміни пов’язані з віком – дегенеративні процеси розвиваються у кішок після 7 річного віку у всьому організмі, зачіпають і хрящі, що в подальшому провокує початок артриту.

Симптоми у кішок

Кожен Уважний, люблячий володар кішки, повинен знати чітко і відрізняти основні симптоми артриту у кішок. Це дає можливість вчасно відвести вихованця до майстра професіоналу на перевірку і почати адекватне лікування, не допускаючи розвитку складнощів.

Важливими ознаками патології вважаються:

 • зміни в поведінці кішки — вона насилу починає спускатися і підніматися по сходах, намагається менше скакати на піднесення, а улюбленим місце де можна відпочити вважається підлогу;
 • зниження загальної активності і що відіграє велику роль, грайливості кішки;
 • ходить в туалет поруч з лотком;
 • поява млявості і апатії (вихованець намагається уникати спілкування з іншими тваринами і навіть господарем); ;
 • при больових відчуттях в лапах, кішка перестає нормально доглядати за власним вовняним покривом, тим більше в тих місцях, куди їй складно дотягнутися;
 • поява скутості в рухах коли будете йти, зміна ходи і кульгавість;
 • зменшення маси тіла на тлі відсутності апетиту.

Ознаками артриту також можливі деякі особливості, що виникають у домашнього вихованця, не властиві йому раніше – довгі кігті, які кішка не бажає сточувати, хрускіт в суглобах коли будете йти, збільшення температури тіла в конкретних областях розміщення великих суглобів (тазостегновий, колінний).

Діагностика захворювання

Спеціаліст ветеринарної медицини при надходженні хворої тварини з підозрою на артрит, проводить загальний клінічний фізикальний огляд і призначає ряд досліджень, що дозволяють довести попередній діагноз. Доктор проводить пальпацію уражених суглобів, визначаючи стан і можливу ступінь порушень.

В ході діагностики призначаються наступні дослідження:

 • рентгенографічне дослідження дозволяє виявити ступінь розростання кісткових тканинних структур і звуження щілини суглобів;
 • посів відібраної синовіальної рідини на присутність патогенної мікрофлори-надає можливість виявити збудника і визначити чутливість антибіотиків для подальшого лікування;
 • загальний і хімічний аналіз крові-дає можливість визначити ступінь процесу запалення, а ще виявити можливі супутні патології в організмі.

Результати рентгенографічного дослідження вважаються найточнішими. Діагноз артрит у кішки підтверджується при наступних показниках:

 • нові утворення в кісткових тканинних структурах-відкладення солей, кальцифікатів і остеофітів;
 • видиме патологічне звуження суглобової щілини;
 • склеротичні освіти в субхондіральной кісткової тканини;
 • потовщення і припухлість м’яких тканин навколо суглоба;
 • присутність випоту в області поразки.

Одне з описаних вище змін структури вважається основною передумовою до розвитку значних дегенеративних процесів. Але в більшості випадків рентгенографія не рахується показником розвитку захворювання.

Рідше в ветеринарних клініках проводяться дослідження забору синовіальної рідини і подальше її цитологічне дослідження. В основному, це роблять при ураженні відразу декількох суглобів, а ще у кішок в молодому віці. Проведення цитології також краще при дисплазіях, наявність випоту і розривах хрестоподібних зв’язок після травми.

Методи лікування

Якщо у кішки діагностовано артрит, лікувати його варто комплексно з використанням симптоматичної терапії і підтримують методик. Потрібно збільшити якість утримання тварини, змінивши умови і раціон харчування. Всеосяжний підхід дає можливість зменшити відчуття болю, підтримати функції кістково-м’язового апарату, а ще значно зменшити небезпеки розвитку складнощів.

У ветеринарії є кілька варіантів лікування артритів-консервативний і хірургічний. Своєчасне втручання проводитися при розривах хрестоподібних зв’язок, нестабільності суглоба, важких дисплазіях тазостегнового суглоба.

Екстрене проведення операції також можливо при запущених процесах з серйозними ускладненнями і при відсутності ефективності медикаментозного лікування.

Важливе значення в лікуванні артритів відведено правильному догляду і створення умов для тварини. Залежно від породи вихованця, віку і серйозності порушень, будуть залежати рекомендації фахівця. Ключовими вимогами вважаються:

 • надання тварині з діагностованим артритом спеціального лотка з не високими бортами, а ще не допустити можливі підйоми і спуски по сходах;
 • поставити миски для їжі і води у всіх місцях, де часто буває тварина;
 • застосовувати спеціалізовані поверхні, щоб кішка могла без великих зусиль підніматися на крісло, диван або ліжко (поставити поруч пуфики або маленькі стільчики);
 • вибрати підстилку для сну не тверду, а м’яку, що надасть можливість зменшити біль в суглобах, а ще чудово підійдуть підстилки з підігрівом;
 • систематично вичісувати шерсть у власного вихованця, полегшуючи йому таким чином догляд за собою.

Консервативна терапія в себе включає використання знеболюючих препаратів, спеціальної дієти і добавок до їжі для суглобів. Рекомендується також застосування фізіотерапевтичних процедур.

Для зняття відчуттів болю у кішки при артриті, застосовуються нестероїдні протизапальні засоби. Неконтрольоване використання знеболюючих ліків цієї групи буде причиною виникнення побічних ефектів, наприклад як анорексія, виверження шлункового вмісту, розлад шлунку, інтоксикація організму при порушенні роботи нирок.

Дуже важливо перед початком лікування нестероїдними протизапальними препаратами провести тварині аналіз крові. Проводитися хімічний аналіз на вміст кількості креатиніну, сечовини, сечовини і електролітів. Чи не найкраще застосовувати дані кошти для знеболювання кішкам з ознаками зневоднення і порушенням роботи судинно-серцевої системи.

Під час лікування артритів у домашніх кішок не рекомендують використовувати глюкокортикоїди. Не звертаючи уваги на те, що вони мають виражений протизапальний ефект, їх вплив буде причиною дуже високого ураження суглоба на тлі падіння вмісту колагену і матриксу.

Крім цього, глюкокортистероїдні речовини можуть погіршити розвиток хронічних системних хвороб ниркових структур і цукрового діабету.

Застосування спеціалізованих добавок до їжі до раціону – хондороитина і глюкозаміну, обаладет вираженим властивістю гальмувати процес дегенеративного характеру в хрящах. Дані добавки до їжі допомагають швидкої регінерації пошкодженої хрящової тканини.

Рекомендується приділяти велику увагу спеціальному харчуванню кішки. Бажано вибрати за допомогою ветеринарного фахівця готовий сухий гранульований або вологий корм супер-преміум якості з дуже високим вмістом жирних кислот, а ще докозагексанової і альфа-лінолевої кислоти. У подібних збалансованих якісних кормах міститься пристойна кількість антиоксидантів, метіоніну і глюкозаміногліканів.

Фізіотерапевтичні процедури-масажі, процедури на розтягнення, плавальні процедури мають виражений лікувальний ефект. Але найкраще використовувати цю частину терапії, тільки якщо тварина не чинить опір і це не приносить йому дискомфорт.

Через чотири тижні після початку лікування артриту у кішки бажано провести ще одне повне обстеження у ветеринарного фахівця. За результатами досліджень, можливо виправити подальше лікування.

Профілактика

Профілактика розвитку артриту у кішки в себе включає постійний контроль за станом суглобів тварини. Важливими аспектами попередження патологічного процесу в організмі вихованця, вважаються:

 • проф. огляди у ветеринарного фахівця;
 • контроль за харчуванням (не можна допустити ожиріння кішки);
 • додавання в раціон спеціалізованих комплексів мінералів і вітамінів;
 • запобігання переохолоджень і обморожень тварини;
 • нормалізація моціону кішки.

Після діагностованого артриту у тварини і наданого лікування, важливо регулярно приходити на огляд з вихованцем до ветлікаря. Це дає можливість контролювати динаміку відновного періоду. Прогноз патології не завжди хороший, що залежить від самих різних факторів – віку, ступеня занедбаності процесу, супутніх патологій систем організму.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , , ,
close