Вагітна кішка

Статевозріла самка домашньої кішки готуватися до материнства почавши з 5 місяців від власного народження. В середньому, добре розвитку кішка готова стати матір’ю в період від 4.5 до 9 місяців. У більшості випадків, терміни можуть відзначитися, так як всі тварини розвиваються персонально.

Крім цього, впливає ряд моментів на статеве дозрівання, наприклад розміри і маса тіла, породна схильність, загальний стан організму вихованця, а ще тривалість світлового дня.

Еструс або статеве полювання (період, коли кішка готова до спаровування і подальшого продовження роду) приходить у всіх не однаково, але відрізняється конкретною поведінкою. Так, статевозріла самка, готова до запліднення, виявляє хвилювання, вимагає дуже високої уваги від власного власника, може відмовлятися від їжі і намагатися втекти з дому.

У період істинної тічки, кішка прогинає спину, приймаючи специфічну для спарювання позу, заклично нявкає і катається по підлозі.

Настала вагітність у домашньої вихованки, володар зможе визначити по змінах в поведінці тварини. Точно встановити наявність плодів в порожнині матки зможе майстер професіонал на підставі отриманих даних при пальпації і ультразвуковому дослідженні. Почавши з 21 дня вагітності, кошенята прекрасно промацуються в матці.

Крім інструментальних досліджень, Уважний володар зможе визначити вагітність вихованки за особливими ознаками-набухання молочних залоз, депресивні стани, токсикоз і часті акти сечовипускання. Також є ряд інших симптомів, що вказують на те, що домашня вихованка чекає поповнення.

Ознаки вагітності кішки

З’ясувати, що кішка вагітна на дуже перших термінах щодо змін в поведінці дуже важко. Весь період виношування кошенят займає приблизно від 60 до 65 днів, а ось відмінні зміни визначаються з 4 тижні.

Початкові ознаки вагітності у кішки відрізняються наступними пунктами:

 1. Дуже висока сонливість. Тварина починає спати більше, ніж зазвичай. Тривалість загального сну у кішки зростає на 3-4 години. У невагітному стані тварина спить близько 13 годин.
 2. Зміна харчових пристрастей. Зрозуміти що кішка вагітна перший раз можна по тому, як змінюються смакові звички у вихованця. Так, кішка з величезним задоволенням перемикається на рідку їжу – бульйони, молоко і звичайну воду. При цьому відмовляється від вживання раніше улюбленої твердої їжі. Загалом це пов’язано з гормональною перебудовою і загальним зниженням сил організму.
 3. Гіперемія в області молочних пакетів. Молочні залози з приходом вагітності стають набряклими, припухають, гарячі на дотик. Можлива зміна кольору від червоного до коралового кольору. Ця ознака дає можливість визначити вагітність кішки, що настала вперше.
 4. Нудота. Зустрічається у кішок рідше, ніж у інших вихованців проживають в будинку – собак. В основному, токсикоз супроводжує перші вагітності, що настали у молодої кішки. Виділення слини, що супроводжується нудоту, зустрічається кілька разів на день, частіше вранці.

З перебігом вагітності ознаки збільшуються, а вже з 3-го тижня нормально розвиваються плоди можуть досягати такого розміру, що їх поштовхи стають видні. Вагітна кішка більше їсть і намагається максимально відпочивати. На перших термінах якщо знадобиться виявити передбачувану вагітність у кішки проводитися діагностика за допомогою ультразвуку.

Кішки з яскравою шкірою і вовняним покривом набувають особливу пігментованість в області молочних пакетів. Печінкові плями на шкірі біля сосків називають плямами вагітності. При легкому натисканні на соски кішки під час вагітності, відбувається виділення неординарною рідини – первородного молока (молозива). Тіло тварини також змінюється візуально, що не може залишитися без уваги дбайливого господаря.

Рассчитайте дату родов у кошки при помощи календаря беременности кошки>>>

Скільки триває вагітність у кішок

Тривалість вагітності у кішок у всіх самок різна. Середнім терміном виношування вважається період від 62 днів. Все залежить від кількості плодів в порожнині матки, їх вгодованості і характеристик самої матері — кішки, терміни можуть змінюватися. Так, деякі тварини приводять потомство на 60 день, а інші доношують до 68 днів. Рідше, проходять реєстрацію випадки, коли кішка призводить кошенят на 70-й день.

Існує ряд факторів, що впливають на період вагітності кішок. Основними вважаються:

 • кішки дворові, які не мають породної приналежності, виношують потомство менше (деякі народжують малюків на 55 день, абсолютно здорових і доношених);
 • породисті кішки виношують кошенят довше, і навіть малюки, народжені на 60-й день, можуть бути не життєздатними;
 • кішки сіамської породи носять потомство довше інших і приводять кошенят навіть на 75 день;
 • домашні вихованки з дуже високою масою тіла, в основному виношують малюків довше звичного;
 • кішки-первородки (до 12 місяців), призводять потомство раніше 60 днів, а самі кошенята слабкі і не завжди життєздатні.

Якщо час вагітності у кішки було скорочено нижчеописаними причинами, кошенята народжуються життєздатними виключно при тривалості виношування не менше 50 днів. Факторами, що провокують ранній початок родової діяльності у кішки вважаються:

 • мертві кошенята в утробі матері, слабкі малюки;
 • уражені інфекційними патологіями плоди;
 • травми механічного характеру в області порожнини живота;
 • раннє старіння плаценти і відшарування;
 • стресовий фактор і сильний страх у тварини.

Наприклад якщо володар помітив, що його вагітна вихованка стала активно висловлювати хвилювання, відзначається збільшення показників температури тіла, з області вульви виділяється пристойну кількість слизу з домішками крові, а ще виникла родова діяльність, потрібно якомога швидше звернутися до ветеринарного професіонала.

Після докладного огляду фахівець винесе рішення-призначить консервативне лікування, що дозволяє зменшити тонус стінок матки, або ж проведе операцію з вилучення кошенят з утроби.

Якщо вагітність кішки по тижнях перевищує повні періоди (більше 70 діб), рекомендується звернутися до ветеринарного професіонала за допомогою.

У переважній більшості клінічних випадків у ветеринарії кішки сильно переношують вже загиблих в утробі малюків (через нестачу кисню). Дуже часто ветеринар проводити видалення матки поряд із загиблими плодами, щоб врятувати життя молодої кішки.

У більшості випадків родова діяльність у кішки не починається в покладений термін. Основою подібного явища ставати відсутність запліднення і сильно розвивається оманлива вагітність. У цей період тварина поводиться також, як і проста фізіологічно вагітна самка, готує майбутнє гніздо для кошенят, молочні пакети стають набряклими, з них виділяється молозиво при натисканні, вихованка сильно додає у вазі.

Встановити справжню вагітність, диференціювати її від помилкової, зможе тільки професійний ветеринарний фахівець на підставі досліджень і діагностики ультразвуком.

Фізіологія вагітності у кішок

Розділяють в вагітності кішки більше десяти видів-фізіологічна, патологічна і оманлива. Правильна, фізіологічна, вагітність, собою являє нормальний процес. Патологічно розвивається вагітність протікає з серйозними відхиленнями. В організмі тварини при патологічному виношуванні кошенят відбуваються зміни фізіологічних станів, що характеризуються дуже високим слинотечею і нудотою, зменшується апетит і спостерігається виверження шлункового вмісту.

Термін вагітності у кішок становить приблизно від 60 до 65 днів. Вони умовно діляться на стадії. Основними вважаються:

 1. Бластоцидная-з’являється в момент запліднення дозрілої яйцеклітини і до періоду утворення бульбашки (бластоциду), який отримує особливе харчування.
 2. Зародкова-починає власний розвиток від періоду утворення бластоциди до плаценти (в період ембріонального розвитку відбувається важлива закладка ключових тканинних структур і майбутніх органів).
 3. Плодова-стадія або фетальна, що відрізняється розвитком всіх органів і нормального кровообігу між плацентою – плодами і організмом матері (у кошенят формуються тіла, властиві конкретної породі і виду кішок).

У початкову стадію вагітності запліднена чоловічий гаметой яйцеклітина просувається по фаллопієвих трубах і утворює зиготу, досить нову клітинну структуру. Зі свого боку утворена зигота продовжує ділитися до початку утворення морули. Починають виникати ворсинки на поверхні судинної оболонки. Дана поверхня іменується дитячої плацентою, в подальшому перетворюється в нормальну материнську плаценту.

Головне завдання материнської плаценти-здійснення постачання прикріплених плодів необхідними поживними нутрієнтами і киснем. За допомогою плаценти відбувається очищення крові плодів від вуглекислого газу і продуктів метаболізму. Грамотний фето-плацентарний бар’єр корисний для усунення проникнення в організми плодів шкідливих речовин, патогенних бактеріальних мікроорганізмів і вірусних агентів.

Плацента домашніх м’ясоїдних тварин збирає в собі пігмент зеленого кольору – биливердин. Виділення у вагітної кішки зеленого кольору, говорить про початок розкладання плаценти і виділення пігменту биливердина. Розкладання тканин плаценти відбувається під дією деяких ферментативних речовин і мікроорганізмів.

Організм вагітної тварини зазнає значних змін. Так, соски вагітної кішки стають більше в розмірах, стають насичено відтінку червоного. Збільшується тиск у внутрішніх органах, що призводить до дуже високих актів сечовипускання і дефекації.

Робота гепаторенальной і судинно-серцевої системи збільшується в зв’язку зі зміненим кровообігом. У тварини може з’явитися дуже висока згортання крові, діагностуються домішки білка в аналізах сечі.

Оманлива вагітність у кішок

Оманлива вагітність частіше діагностується у домашніх собак, ніж у кішок. Але все таки, зустрічається ця патологія і у кішок. Розвивається оманлива вагітність по завершенні еструса, що не закінчилися фізіологічним заплідненням.

Через покладений термін у тварини з’являються всі ознаки вагітності і майбутнього «сімейного процесу». При помилкової вагітності у самки стають більше молочні залози, вона починає посилено готуватися до потомства, облаштовуючи гніздо.

Під час розвитку патології під дією гормональних речовин, в порожнині матки утворюється пристойну кількість нестандартного слизового секрету. Можливо розкриття шийки матки, слизове зміст виходить назовні або ж самостійно розсмоктується. Через пару тижнів, гормональний фон приходь в норму і всі ознаки проходять самостійно.

Оманлива вагітність може наступати після в’язки, однак без запліднення яйцеклітини сперматозоїдом.

Відрізнити помилкову від фізіологічної вагітності, допоможе ветеринарний фахівець на підставі лабораторних та інструментальних досліджень.

У певних кішок оманлива вагітність з’являється щорічно і чревата небезпечними ускладненнями. Так, при постійному повторенні патологічного стану, не виключено розвиток піометри і маститів. Власникам, які не бажають отримувати потомство від самки кішки в подальшому, рекомендується відвезти тварину в кваліфіковану клініку і провести операцію з видалення репродуктивних органів. Це дасть можливість не тільки видалити поява помилкової вагітності, але і інших небезпечних патологій в області репродуктивних органів у кішок.

Розвиток вагітності у кішок

Розвиток плода у ветеринарній практиці акушерства і гінекології поділяють на кілька важливих етапів. Будь-якому з етапів відповідає певний набір специфічних особливостей, які зобов’язані бути у майбутнього плода.

При будь-якому з відхилень в період розвитку, можлива подальша поява на світ хворого або ж не життєздатного потомства. Кожен з періодів вагітності кішки, відрізняється конкретним набором змін. Деякі може підкреслити сам володар кішки не використовуючи особливих діагностичних заходів. Інші метаморфози відзначаються тільки на ультразвуковому знімку.

Розвиток вагітності по тижнях:

 1. У перший тиждень яйцеклітина після запліднення сперматозоїдом, утворює нестандартну масу бластомерів в прозорій оболонці (морула);
 2. Другий тиждень відрізняється опусканням плодового яйця по фаллопієвих трубах в порожнину матки з подальшим прикріпленням до стінок.
 3. На початок третього тижня вагітності припадає перехід в стадію зародка.
 4. У четверту і п’яту тижні виношування кошенят відбувається закладка оболонок і майбутніх тканинних структур кошенят, а ще формування дитячої плаценти.
 5. На шосту і сьомий тиждень припадати етап розвитку самого плоду, а на восьмого тижня у кошенят відбувається становлення всіх органів знаходяться всередині організму, збільшується маса тіла.
 6. Дев’ятий тиждень-відрізняється активними рухами кошенят, яким вже тісно в порожнині матки. В основному, на дев’ятому тижні починає родова діяльність.

Годування вагітної кішки

Годувати вагітну кішку, також як і не вагітну, потрібно дуже якісними кормами. Харчування має бути збалансованим і підібраним персонально з урахуванням породних особливостей, маси тіла і наявності хронічних хвороб до вагітності.

Ваша кішка повинна бути нормальною вагою для своєї породи та віку. Його недолік або надлишок може погано вплинути на її репродуктивну функцію.

Корм для вагітних кішок може бути вже готовим. Деякі господарі, які віддають перевагу годувати вихованців справжньою їжею, повинні додатково збагачувати раціон кішки в період виношування кошенят спеціалізованими вітамінними комплексами і добавками на мінеральній основі.

На перших кроках вагітності домашньої улюблениці рекомендується не змінювати харчові звички, так як це провокує порушення в розвитку майбутніх малюків. Вітаміни для вагітних кішок з 1 по 3 тиждень давати не бажано, тим більше якщо тварина бути на якісному харчуванні.

З появою плодів, приблизно на 4-5 тижні виношування, апетит тварини зростає, плоди стають більше в розмірах. Виробники кормів, а ще ветеринарні фахівці і заводчики, рекомендують не збільшувати добове дозування корму, так як це призведе до ризиків ожиріння.

А ось збільшену необхідність в білках і ліпідах потрібно задовольняти. Для цього відмінно підходять продукти з молока, але не риба. Кішки, що знаходяться на сухому кормі, відмінно в цей період переходять на корми, що призначаються для кошенят і годуючих кішок. Це дасть можливість уникнути стресу в подальшому після народження малюків.

Доглядати за вагітною кішкою необхідно правильно. Не можна допустити перегодовування вихованки, так як дуже висока маса тіла призводить до ожиріння і ускладнень під час сімейного процесу. Доступ до корму і чистої питної води повинен бути у вихованки завжди.

До початку настання планованої вагітності, тварина також має бути доглянутим і в нормальній ваговій категорії. Це дає можливість уникнути досить значних змін в організмі розвиваються плодів.

Підбираючи спеціалізовані корми для кішки під час вагітності, володар повинен дивитися на такі особливості як марка корму, наявність таурину в складі. Крім цього, склад кормів супер-преміум класу повинен бути максимально збалансованим по корисним ліпідів і протеїнів. Загальний вміст магнію в кормі має бути близько 0.08%.

Патології при вагітності у кішки

Виношування кошенят-складний період для організму тварини, пов’язаний з серйозними перебудовами гормонального фону і іншими зміною. У міру розвитку плодів в утробі, навантаження збільшується, посилено працюють серце, гепаторенальная система, травні тракт і дихальна система.

Крім цього, виношування потомства пов’язане з різними ризиками. Вірогідна поява виділень у вагітної кішки з піхви, яких при фізіологічному перебігу вагітності не повинно бути. При будь-яких відхиленнях від норми, слід звернутися до ветеринарної клініки за допомогою.

Серед патологій вагітності дуже часто діагностуються:

 • пахова грижа-відрізняється випинанням матки з раставленнимі в ній плодами в область пахового каналу;
 • кровотеча у вагітної кішки-виникає частіше у кішок при відшаруванні плаценти;
 • багатоводдя-сильне накопичення навколоплідних вод в порожнині (знаходять на останніх стадіях);
 • перекрут матки-розвивається при механічних пошкодженнях матки (удари об живіт при падіннях з висоти);
 • мимовільний аборт-загибель кошенят в утробі матері з подальшим їх розкладанням і виведенням з порожнини.

При появі крові у вагітної кішки потрібне термінове звернення до ветеринарної клініки і втручання з боку ветлікаря. Крім цього, звертатися до професіонала потрібно при наступних з’явилися симптомах у вагітної вихованки:

 • сильні випинання в області останньої пари молочних пакетів (тим більше, якщо раніше такого не спостерігалося);
 • виділення жовтого кольору з статевої щілини;
 • хвилювання кішки;
 • сильна слабкість і апатичні стани, повна відмова від їжі;
 • різка зміна форми і розмірів живота майбутньої матері, набряклість і гіперемія в області петлі;
 • напруженість очеревини, прийняття не природних поз;
 • викидень.

Залежно від діагностованої причини виникнення патологічних змін, ветеринарний фахівець призначає максимально відповідне лікування. Завдання власника-ретельно стежити за станом вихованки і слідувати порадам лікаря.

Лікування вагітних кішок

Лікування кішки під час вагітності досить небезпечний захід. Уважний і люблячий володар, перш ніж в’язати тварина, обов’язково повинен провести всі заходи які для цього необхідні, а зокрема вберегти організм від екто і ендопаразитів.

Якщо тварина має ряд хронічних хвороб, які пов’язані з серцево-судинною системою, нирками або печінкою, потрібен регулярний огляд ветеринара і консультація. Глистогінний вагітну кішку не бажано, однак якщо у тварини виявлені глисти, їх потрібно прибрати.

Потрапити в організм кішки гельмінти можуть декількома варіантами:

 • поряд з сирою рибою і м’ясом;
 • з поганою водою (не придатна для пиття вода з річок, озер, калюж, не фільтрована вода);
 • при контактуванні з заздалегідь хворими кішками;
 • орально-фекальним шляхом;
 • через укуси комах (бліх, кліщів).

Коли кішка ходить вагітна, використання лікарських засобів не бажано через і токсичного впливу на організм. Володіючи токсичним впливом не тільки на ослаблений вагітністю організм кішки, ліки погано позначаються на розвитку і стані плодів в утробі.

Для кішок під час вагітності та лактації заборонено застосовувати протиглистні препарати – Празиквантел, Поліверкан, Каніквантел, так як вони можуть викликати каліцтва у плодів, порушують їх розвиток і призводять до загибелі. Такі таблетки як Дірофен і Дронтал не рекомендується давати тварині в першій половині періоду виношування плодів, проте можна використовувати в другій половині.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close