Як виміряти рівень глюкози у собаки

Проведення вимірювань рівня глюкози у собаки дає можливість оцінювати вуглеводний обмін. Глюкоза представлена моносахаридом-основним енергетичним джерелом тварини.

Будь-яка клітина потребує отримання енергії і дати її може лише глюкоза. Цукор надходить в організм собаки з їжею, а поклади будуть збережені переважно в клітинах печінки у вигляді глікогену.

Рівень глюкози в кров’яному руслі і її споживання організмом коригується гормоном – інсуліном.

Коли може стати в нагоді поміряти рівень глюкози у собаки

Вимірювання рівня глюкози у собаки може проводитися не тільки фахівцем в умовах стаціонару клініки. Проводити вимірювання може сам володар тварини за допомогою спеціального приладу – глюкометра. Відразу варто обмовитися, що людський глюкометр для цього не зможе підійти.

Вимірювання рівня глюкози-прикра для тварини, але максимально неболюча процедура, що дозволяє отримати результати в короткі терміни. Експерти радять мати вдома спеціалізований прилад щоб провести вимірювання рівня глюкози всім власникам собак, у яких діагностовано цукровий діабет. Знадобитися вимірювання рівня глюкози собаки може і при появі ряду нестандартних ознак:

 • блювота з жовчю, яка пов’язана із запаленням підшлункової залози;
 • порушення дихання;
 • тривожність собаки або навпаки, байдужість і млявість;
 • наявність тремору в м’язах;
 • порушення свідомості, запаморочення, струшування головою;
 • судоми або коматозний стан.

Основою виникнення відмінних ознак зміни рівня глюкози виступають хімічні процеси, тісно пов’язані з цією речовиною. А справа вся в тому, що глюкоза – базовий субстрат для генерації організмом енергії і нормальної роботи ЦНС собаки зокрема. Дефіцит глюкози або гіпоглікемія, провокують появу сонливості, швидку стомлюваність, відмова від корму. В подальшому відзначається м’язовий тремор, порушення координації рухів. При відсутності своєчасної допомоги, вихованець може впасти в гіпоглікемічну кому.

Гіпоглікемія не захворювання. Це сигнал організму про порушення в системах, які відповідають за процес регуляції і метаболізму. Головними причинами падіння рівня глюкози в крові у собаки, стають:

 • гостра нестача вуглеводів, що надходять з їжею;
 • порушення роботи печінкових ферментів і утворення глюкози в печінці;
 • робочі розлади в роботі надниркових залоз;
 • пухлинні процеси в підшлунковій залозі;
 • проблеми в роботі ендокринної системи, що зачіпають гіпофіз або щитовидну залозу;
 • важкі форми гельмінтозів і голодування.

Зменшення рівня цукру в крові також небезпечно для здоров’я тварини, як і збільшення – гіперглікемія. Основою збільшення рівня глюкози у собаки можуть стати стреси, зміни гормонального фону і цукровий діабет.

Зрозуміти, що у тварини різко підвищився рівень глюкози, можна за такими ознаками:

 • дуже висока спрага;;, байдужість або пригнічений стан;
 • зміна апетиту;
 • «червоне око» — процес запалення в судинах кровообігу очей;
 • довгий загоєння ран, навіть при невеликих пошкодженнях.

Основою гіперглікемії у собаки виступають патологічні процеси в області підшлункової залози, пухлини в надниркових залозах, інфекції сечостатевої системи.

Як правильно поміряти рівень глюкози у собаки

Проводити вимірювання рівня глюкози у собаки слід спеціальним приладом-глюкометром, приготованим для тварин. Застосування людського глюкометра дає невірні результати.

Для проколу судини і майбутнього забору біоматеріалу, застосовується скарифікатор або шприц-ручка, якщо собака маленьких розмірів. Для великих собак використовуються ін’єкційні голки 20g.

Якщо у собаки діагностовано цукровий діабет, експерти радять проводити вимірювання показників рівня глюкози щодня. При тяжкому перебігу захворювання, вимір проходить від 4 до 6 разів на день. Це потрібно для контролю стану вихованця і відстеження змін в метаболізмі.

Проведення контролю показників рівня цукру в крові у собаки потрібно для коригування терапії при цукровому діабеті або інших діагностованих патологіях.

Точність вимірювань залежить прямо від того, як правильно була зібрана кров для аналізу. Біоматеріал у собак, також як і у кішок беруть з вушної раковини, з місця, де заздалегідь поголений ділянку вовни. Обробка антисептиком не буде потрібно, через те що, що може бути спотворення отриманих результатів.

Перед проведенням процедури в побутових умовах, господареві необхідно ретельно підійти до вивчення інструкції до приладу. Також потрібно приготувати кілька тест-смужок. До кінчика тест-смужки, обладнаної електродом, торкатися не потрібно, також як і до реакційної камері. Потрібно пам’ятати, що під час вимірювання, руки власника повинні бути сухими. В іншому випадку, може статися забруднення і прилад видасть неточний результат. Далі потрібно:

 1. Акуратно стиснути вказівним і великим пальцем лівої руки вухо вихованця. На просвіті в 2-3 мм від зовнішнього краю вушної раковини видно судини і їх наповнення кров’ю.
 2. Ввести голку скосом вгору під час проколу. Потрібно пам’ятати, що глибина проколу повинна бути дорівнює діаметру голки.
 3. Як тільки на поверхню виступлять крапельки крові, слід піднести тест-смужку.
 4. Після закінчення процедури, місце проколу обробляються розчинами на основі антисептиків. Можна притиснути до місця проколу тампон, щоб не допустити утворення гематоми.

У варіантах, коли доведеться проводити кілька вимірювань в день за рекомендацією ветеринара, можна чистити Первинний прокол від згустку крові і придавлюючи трохи вухо собаки, ще раз набрати краплі крові для проведення вимірювань.

Отримані результати потрібно систематично записувати в окремий блокнот. Це дасть можливість ветлікарю чіткіше зрозуміти діапазон відхилень рівня глюкози від норми. В подальшому це дасть можливість правильно розрахувати дозування інсуліну або збалансувати раціон оздоровчого харчування для тварини з цукровим діабетом.

Інтерпретація отриманих результатів

Для проведення вимірювання підходить цілісна кров і сироватка (виконується в умовах лабораторії). У собак нормальні значення рівня глюкози коливаються в межах від 3,5-7,5 ммоль/л.з метою отримання достовірних результатів, необхідно робити вимір натщесерце.

Важливо стежити за зміною, щоб вчасно мати можливість допомогти вихованцеві. Це дасть можливість спростити якщо знадобиться стан тварини, а ще дасть можливість уникнути складнощів.

Повністю лікувати цукровий діабет у собак, як і у кішок, можна. У багатьох випадках, рівень глюкози в крові збільшується у сук після тічки. Основою виступає виділення гормонів, що гальмують роботу інсуліну. Лікування в подібному випадку-стерилізація та інсулінотерапія. Дуже багато випадків у ветеринарній практиці, коли інсулінотерапія тварині скасовувалася через 1-2 місяці після оваріогістероектомії.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , , ,
close