Ящур

(лат. найменування-Aphtae epizooticae) — високо контагіозне, вірусне захворювання, що проявляє себе лихоманкою і афтозними везикулярними утвореннями на слизових оболонках покритих багатошаровим епітелієм (ротова порожнина, стравохід, передшлунки жуйних), міжкопитна щілина, шкіра вимені. До захворювання чутливі домашні і дикі парнокопитні (велика худоба , кози, вівці, верблюди, яки, буйволи, олені, козулі, сайгаки, туристичні поїздки, лосі, кабани, і домашні свині, джейрани, Антилопи). Собаки і коти можуть переболевать без клінічних ознак. Хворіє і людина. Захворювання ящуром оформляється в усьому світі.

Етіологія

Збудник ящуру-РНК-вірус, віднесений до роду «афтовіруси». Багато варіантів і типів роблять його особливо небезпечним, оскільки тварина, перехворівши хворобою з подразником, може не мати імунітету проти іншого.

Стійкість збудника в умовах навколишнього середовища висока. Збудник не має у власній структурі ліпідних речовин і суперкапсидів, тому стійкий до жиророзчинних речовин.

Зрушення рН середовища в одну або іншу сторону, призводить до його загибелі. Хлорне вапно, фенол, креолін вбивають через пару годин. Розчини лугів через 10 хвилин, Водний розчин формаліну через 24 години.

Велика температура швидко вбиває вірус. При 65 ?C знезараження відбувається протягом 3 з, при 50 ?C через 1 годину. Різні штами вірусу, показують різну терморезистентність.

Мінусові температури консервують вірус. При -70 ?C зберігає властивості протягом тривалого часу. У гної збудник стійкий до 40 днів, в стічній воді до 100. Влітку на стозі сіна вірулентний тільки 1 день, восени 5-10.

У м’ясі, яке не піддавалося термообробці, вірус зберігається до 120 днів, в кістковому мозку 180.

Епізоотологія

Інфікування можливо аліментарним шляхом і аерогенно при контакті.

Головне джерело інфекції тварини-вірусоносії, які виділяють вірус зі слиною, молоком, сечею, фекальними масами, афтозними виділеннями, навколоплідними водами, абортивними плодами.

Період інкубації триває до 15 днів. У цей час відбувається контамінація знаходиться навколо території, підстилки, корму, води, посуду, інвентарю, персоналу . Інфікування відбувається на оборудках, пасовищах, вигульних двориках, трасах перегонах худоби і в приміщеннях.

На значні відстані вірус переноситься з м’ясом, шкірою, шерстю. Джерелом також вважається гній, корми, підстилковий матеріал, що контактує з хворими тваринами.

Велику роль відіграють і тварини, які нечутливі до вірусу, але мають контакт з хворими тваринами: собаки, коні, Птахи.

Симптом

Місце проникнення вірусу позначається першої афтою (бульбашкою). Через 48-72 години вірус проникає в кров і розноситься по всьому організму. Цей період супроводжується збільшенням температури, пригніченням, втратою апетиту у тварини.

Через 3-4 дні на слизових оболонках рота, носового дзеркала, межкопитцекой щілини, шкірі вимені з’являються поодинокі або множинні вторинні афтозні ураження. Як наслідок вимальовується багата солівація, кульгавість, мастити. У цей період температура тіла повертається до норми, а загальний стан ставати краще.

Розрив вторинних афт завершується появою ерозій, які через певний проміжок часу епітелізіруются.

У рогатої худоби частіше уражається ротова порожнина і шкіра вимені. Зустрічається атонія передшлунків. Мастити відрізняються сильною хворобливістю. Іноді спостерігаються аборти, затримання посліду, Післяпологові захворювання.

Молодняк переболевает без афтозних поразок, проте ураження поперечносмугастої мускулатури (серце) призводить до частої загибелі. При пасовищному утриманні часто відзначаються запалення віночка копит.

У свиней первинні афти з’являються на п’ятачку, у підсисних свиноматок починаються ураження з сосків, а далі переходять на все вим’я. Поросята хворіють без симптомів, гинуть в перші 3-4 дні. Дорослі свині хворіють на протязі місяця.

У кіз і овець уражається віночок копитець, міжкопитна щілина, іноді слизова порожнини рота. Відмова від корму, загальне пригнічення, збільшення температури, атонія передшлунків, кульгавість спостерігається протягом 14-20 днів. Ягнята частіше гинуть.

Діагноз

Клінічна картина і епізоотологічні дані — основа діагностики ящуру. Для доказу в лабораторію направляються афтозні виділення.

При диференціальної діагностики виключають стоматит, віспу, везикулярну екзантему свиней.

Лікування

Позитивний ефект надає використання сироватки реконвалесцентів, використовуємо також противоящурний иммунолактон.

Афтозні ураження обробляють розчином перманганату калію і йод-гліцерином. Поразки кінцівок змащують березовим дьогтем з формаліном, приготованим в розведенні 1:1.

При ускладненнях застосовна симптоматична терапія: антибіотики, сульфаніламіди, Серцеві препарати.

Заходи боротьби і профілактика.

Господарство або населений пункт підлягає карантинуванню. Хворих ізолюють і піддають лікувальним заходам, інше поголів’я вакцинують.

Молоко за межі господарства не виходить і підлягає кип’ятінню. Гній знезаражують біотермічно.

Приміщення проводять дезінфекцію розчином натрію гідроксиду.

Карантинні заходи припиняють через 21 день після останнього одужання і проведення заключних заходів. Перегрупування і вивезення тварин дозволяється не раніше 12 місяців після зняття карантину.

Вакцинація ВРХ проходить 1 раз на рік сорбованою вакциною. До 14 дня після щеплення приходить імунітет, який триває до 12 місяців. Клостральний імунітет розвивається добре виключно при своєчасній випоюванні телят молозивом. Тривалість його залежить від типу вірусу і може утримуватися до 5 місяців.

Поголів’я свиней прищеплюють дворазово, емульгованої вакциною, почавши з 2-х місячного віку.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:,
close