Утримання та догляд за равликами ахатинами в домашніх умовах

Утримання та догляд за равликами ахатинами в домашніх умовах - Ветеринар

Цікаві та оригінальні улюбленці равлики ахатини стають домашніми улюбленцями в більшості сімей. Власне поширення ці створіння отримали в Східній Африці, і тепер їх можна зустріти в будинках будь-якої держави світу.

Утримання та догляд за равликами ахатинами в домашніх умовах - Ветеринар

Власну велику популярність вони здобули власним екзотичним зовнішнім виглядом і невибагливістю до догляду.

Умови для вирощування

Незважаючи на невибагливість равликів, для їхнього утримання потрібно створити конкретні умови.

Тераріум

Як тераріум для равлика підійде пластиковий або скляний контейнер. Тара повинна мати важку добре укріплену кришку з дірочками. Ахатини належать до сухопутних молюсків, і тому водою заповнювати підібраний контейнер не потрібно.

Об’єм акваріума вибирають з розрахунку 10 л на одну особину, для дорослого равлика знадобиться тераріум завдовжки 40 см, завширшки 25 см і заввишки 25 см. Як величезні види, так і дрібні равлики здатні прогризти навіть щільний матеріал, тому коробки як будинок не підійдуть.

Акваріум має бути чистим, на стінках не повинні бути помутніння:

 • крізь тьмяні стінки вихованця буде не видно;
 • буде ускладнений доступ до світла.

Тому всі стінки мають бути прозорими. Усередині необхідно влаштувати місце годування і поїлку, поставити басейн, облаштувати укриття — їм зазвичай слугуватиме, наприклад, керамічний горщик або шкаралупа кокосового горіха.

Постарайтеся під час облаштування тераріуму уникати занадто твердих і загострених предметів, оскільки вони можуть завдати ушкоджень ахатинам. Як декорації можна використовувати мох, черепки, кору, дозволяється садити рослини.

Субстрат

Наповнювач життєво потрібен африканському равлику. Для молюска необхідно вибирати м’який пухкий ґрунт, у якого в складі немає загострених частин. Кількість засипаного субстрату обчислюється розмірами равлика: важливо, щоб він зміг повністю заритися. Зазвичай для дорослого ахатина достатньо шару в 5-7 см, для юного невеликого равлика не потрібно засипати багато ґрунту, інакше він задихнеться. Найпоширенішими різновидами ґрунту вважаються кілька варіантів.

 • Кокосовий субстрат. Цей наповнювач надовго тримає вологу. Перед тим як заповнити ним акваріум, субстрат збризкують окропом, потім охолоджують, миють, сушать і поміщають на дно тераріуму.
 • Верховий чистий торф . Якщо застосовується цей вид наповнювача, то кислотність має залишатися на рівні 5-7.
 • Пісок. Равликам подобається цей різновид ґрунту, проте частинки можуть дряпатися, травмувати панцир, залишати пошкодження на стінках тераріуму. Досвідчені заводчики поєднують великий пухкий пісок з некислим ґрунтом.
 • Компост. Це чудовий варіант, якщо не містить добрив, проте господарі равликів відзначають, що під час використання цього виду ймовірна поява в тераріумі і в будинку плодових мошок.

Неприпустимими до застосування є тирса, галька, черепашки, навіть традиційний ґрунт не зможе підійти, оскільки в його складі можуть бути добрива та інші небезпечні компоненти. Дозволяється використовувати синтепонові укриття, а поверх укладати мох або висохле листя.

Режим температур

Це теплолюбна тварина, рекомендована для її утримання температура +24… 28 градусів за Цельсієм. Для підтримування режиму можна застосовувати термокилимки, термошнури, прилади освітлення. При похолоданні ахатина стає млявою і навіть може впасти в сплячку. Перегрів теж небезпечний. Щоб контролювати режим температур, не забудьте обзавестися термометром.

Не залишайте тераріум поруч із батареєю або іншими приладами опалення, щоб не знизилися показники вологи, і не пересох ґрунт. А ще бережіть акваріум від потрапляння прямих сонячних променів.

Вологість

Вологість — найважливіший показник для утримання равликів. У посушливих умовах ахатини почуваються незатишно, вони зариваються в субстрат або ховаються в раковину. Щоб не доставляти улюбленцеві дискомфорт, влаштуйте в тераріумі маленький басейн.

Основою зазвичай слугуватиме будь-яка ємність. Основне, щоб вона була важкою, і равлик не зміг її перевернути. А ще для підтримування вологи необхідно кілька разів протягом дня збризкувати тераріум і його дно водою. Рекомендована вологість для багатьох видів — 70-85%, для альбопікта — 90%.

Освітлення

Візуальний орган равликів розташований на вусиках, і тому ці тварини дуже сприйнятливі до світла. Щоб вихованець не осліп, не можна для освітлення застосовувати потужні яскраві лампи. А ще не дозволяється ставити тераріум на південне вікно, куди потрапляють промені ультрафіолету. Застосовуйте слабкі прилади освітлення, на ніч світло обов’язково вимикайте.

Тонкощі годування

Основний раціон равликів становить рослинна їжа. Огірки, листовий салат, яблука — улюблені ласощі ахатини.

Не погребує ця істота і вуличними травами — конюшиною, кульбабою, листям. А ще корисними будуть морква, кукурудза, кабачки. Як додаткові ласощі можна пропонувати равлику висівки або вівсяні пластівці. Найважливішою складовою меню мають бути продукти з великим вмістом кальцію. Так, прекрасним джерелом такого елемента можуть стати яєчна шкаралупа або кормова крейда. Не потрібно відмовлятися і від годування спеціалізованими добавками та вітамінами для рептилій.

Пропонуйте равлику тільки ретельно промиті подрібнені продукти. Юних особин годують вечорами, а вранці прибирають залишки їжі.

Дорослих равликів досить годувати кілька разів протягом тижня.

Для правильного утримання ахатини господар повинен потурбуватися не тільки про їжу, а й про воду для власної вихованки. Без рідини неможливе виділення секреції рідини, так потрібної равлику для життя. Тому в тераріумі завжди має стояти маленька ємність з водою, воду заведено міняти раз на 2 дні.

Як слід чистити акваріум?

Генеральне прибирання в тераріумі проходить раз протягом місяця. Чистка виконується поетапно:

 1. акваріум чистять від старого наповнювача;
 2. тару промивають дуже ретельно водою з крана і добре сушать;
 3. далі наповнюють ємність новим субстратом;
 4. зволожують субстрат, збризнувши водою з пульверизатора.

Дотримання гігієни

Як уже говорилося, в тераріум бажано поставити басейн. Тут равлик буде робити водні процедури. Не заливайте ємність на занадто великий рівень, тим більше якщо в тераріумі живуть невеликі равлики. Молюски вміють переміщатися під водою, але молодняк через неуважність може і потонути. Вода в басейні має бути домашньої температури, міняти її необхідно щодня.

Іноді ахатина потребує прийому душу. Для цього підійде обмивання теплою водою над краном. Равлика в момент душової процедури тримають у долоні. Вся маніпуляція триває максимум 3 хвилини.

Правила догляду в зимовий період

Через недоступність свіжих фруктів і овочів меню равлика в зимовий період стає бідним. Температурне зменшення і дефіцит вологи впливають на стан ахатини, тому більшість із них впадають у сплячку. Це безпечне для тварини явище, проте малодосвідчений господар може й налякатися, помітивши, що вихованець протягом 2-ох місяців не подає ознак життя.

Щоб цього уникнути явища, важливо продовжувати дотримуватися всіх правил утримання та догляду за равликом: зберігати розпорядок прийняття їжі, підтримувати режим температур і показники вологи.

Добре, якщо вийде в зимовий період вирощувати зелень для вихованця самостійно вдома. У холодні місяці дозволяється годування вівсяними пластівцями, висівками, молочними нежирними продуктами, розмоченим у воді хлібом грубого помелу.

Як доглядати за яйцями і малюками?

Будь-який господар, який вирішив розводити равликів ахатин, зобов’язаний знати кілька фактів про розмноження і догляд за яйцями та молодняком.

 • Ахатина має як чоловічі, так і жіночі статеві органи, іншими словами належить до гермафродитів. Все залежить від виду, термін інкубації різниться.
 • Визначити вагітність можна за мішечком з яйцями, що сформувався поруч з дихальним отвором через кілька тижнів після схрещування. Кладку вагітний равлик здійснює протягом 48 годин, зарившись у ґрунт. За 1 раз виходить 200-400 яєць, щоправда, життєздатними виявляються абсолютно не всі. Дитинчата вилуплюються через 2-4 тижні після кладки.
 • Ахатини — дуже плідні тварини, і часто власнику доводиться змивати частину яєць, щоб контролювати чисельність особин. Часто це відбувається ненавмисно, тому будьте акуратні під час прибирання тераріуму.
 • Як тільки з яєць з’являться перші дитинчата, відсадіть їх від більших особин в окремий тераріум із салатними листами.
 • Першим прикормом для потомства може стати рідка каша, доповнена тертою морквою. Ці продукти допомагають справжньому зростанню і зміцненню раковини.

Сплячка і прокидання

У сплячку тварина може лягати з таких причин:

 • великі зміни температур;
 • ситуація стресу, наприклад, зміна тераріуму, харчування, субстрату;
 • похолодання;
 • дефіцит вологи.

Дуже часто господарі спостерігають явище це в зимовий час. Перед глибоким сном вихованець закривається спеціальною плівкою під назвою епіфрагма. Загалом нічого небезпечного в сплячці немає, проте якщо равлик продовжить спати понад 2-ух місяців, то він втратить непоправну частину вологи, а це вже може згубити ахатину. Через втрату вологи молюск зменшується в розмірах і заривається все глибше в панцир, тулуб стає дедалі рідшим.

Іноді господарі власне вводять равлика в стан сну, наприклад, у період відпустки, коли за твариною нікому доглядати. Для цього молюска поміщають у контейнер із сухою підкладкою, не зволожують акваріум, тварину не годують. За цих умов равлик засне. Молодих особин заборонено вкладати в сплячку, інакше це погано відіб’ється на зростанні та розвитку ахатини.

Якщо равлик спить понад 2-ух місяців, то господар змушений розбудити його.

Найпростішим способом вважається приміщення вихованця під струмінь теплої води. Відчувши вологу, равлик визирне з раковини, і ось тоді його відразу необхідно залишити в тераріумі зі звичайними для нього умовами. Далі вихованця збризкують водою.

Якщо основою сплячки стало порушення режиму температур, то потрібно повернути колишні показники. А також у цьому варіанті необхідно замінити ґрунт і купати равлика у воді з відваром ромашки (+36 градусів) і молоці. Якщо молюск не прокидається, процедуру повторюють раз на 2 дні, поки він не вигляне з раковини.

Помітивши, що тварина готується до сплячки, важливо не допустити цього явища. Попередженням послужать такі заходи:

 • додайте в меню інгредієнти з великим вмістом кальцію;
 • постійно мийте равлика, утримуйте тераріум у чистоті;
 • стежте за температурними показниками повітря і вологи в акваріумі.

Проблеми, які можуть з’явиться

Проблемою під час утримання улюбленця може стати його захворювання. Загалом це тварини з доволі добрим здоров’ям, але й така напасть, як хвороба, не завжди обходить їхнім боком. На недугу вказують такі симптоми:

 • пасивність равлика;
 • втрата апетиту;
 • закупорка входу в раковину;
 • надмірно насичений слиз;
 • розшарування панцира;
 • свист і шипіння, яке під час болю видає ахатина.

Тварина хворіє, якщо в тераріумі приходить переохолодження або перегрів. А ще причинами захворювань послужать вузька ємність, занадто сухий або вологий субстрат, погана гігієна, накопичення гнилих нез’їдених частин їжі, утворення на стінках грибка і цвілі, одноманітне харчування, дефіцит білка і кальцію. Щоб обробити молюска від паразитів, заводчики застосовують йод, мазь із прополісом, препарат “Мікосептин”.

Іноді проблемою стає травма панцира. Равлик може впасти, або розсіяний господар ненавмисно може його чимось придавити, завдяки цьому відбувається порушення цілісності панцира. Невеликі дефекти можна обробити антисептиком, більші злами і тріщини ліквідуються епоксидним клеєм.

Якщо така біда трапилася з улюбленцем, то важливо відсадити його на певний період часу загоєння панцира від інших особин, оскільки ці істоти люблять тертися одна об одну раковинами.

Щоб не допустити пошкодження панцира, важливо дотримуватися таких правил:

 • завжди беріть равлика чистими і вологими руками, проте перед цим не застосовуйте мило, крем або інші гігієнічні засоби;
 • не відривайте вихованця силою від стінки акваріума і не стискайте його між пальцями, щоб не травмувати раковину і не пошкодити внутрішні органи;
 • беріть равлика не за панцир, а за підошву.

Іноді проблемою стає визначення смерті вихованця. Не всі господарі здатні дізнатися, що тварина загинула, і продовжують доглядати за нею. Якщо під час торкання равлик не втягує підсвідомо голову і тулуб у панцир, то це вказує на його смерть. Те саме стосується і ситуації, коли впродовж багатьох років мушля запечатана, і равлика не виходить розбудити.

Побачивши, що равлик випав із панцира, також можна висловити припущення, що він загинув, або це чекає на нього незабаром. На смерть вказує і поганий запах тухлого яйця, що поширився по всьому тераріуму.

Огляд відгуків

Загалом відгуки господарів про африканських равликів позитивні, хоча відзначаються і певні недоліки таких тварин. До позитивних якостей належить легкість догляду, а ще економність утримання. Так, основні витрати потрібні виключно під час появи ахатини в будинку (купівля акваріума, джерел освітлення, наповнювача, будиночків), а далі витрат ця тварина майже не попросить. А ще серед переваг відзначається відсутність запаху, чим не можуть похвалитися інші тварини, які живуть вдома.

Окремо господарі розповідають і про користь таких равликів. Виявляється, їхній слиз застосовується в медицині та косметології. Деякі господині залишають тварину на обличчі, животі або на ділянках, де з’явився целюліт.

Вважається, що лікувальний слиз ахатини здатний врятувати від зморшок, рубців, розтяжок, пігментації, він може натягувати шкіру, прибирає напругу, застосовується під час масажу.

До недоліків таких улюбленців, судячи з відгуків господарів, можна віднести їхню особливість шуміти під час повзання вночі, іншими словами, під час тертя об поверхні чується малоприємний звук. Однак ця властивість помічена не всіма власниками, здебільшого явище це трапляється з улюбленцями, у яких як підстилка застосовується пісок. А ще до мінусів належить можлива поява запаху від гниючих продуктів, вчасно непомічених і не прибраних господарем.

Деякі користувачі розповідають, що під час втечі таких тварин дуже важко відшукати у квартирі. Господарі деяких видів висловлюють думку про власних улюбленців. Так, заводчики ретикулятів пропонують купувати тераріум доволі значного об’єму, а господарі равликів-альбіносів рекомендують не лякатися, якщо тварина плавно зростає — очевидно, це притаманно альбіносам, до того ж такі равлики вибагливіші у догляді.

Позначки:, , , , , , , ,
close