Особливості утримання равликів у домашніх умовах і догляд за ними

Особливості утримання равликів у домашніх умовах і догляд за ними - Ветеринар

Догляд та утримання равликів вдома для людини непосвяченої виглядає цілком простою і зрозумілою справою. Але насправді турбот з подібним вихованцем зовсім не менше, ніж з іншими представниками справжньої природи.

Особливості утримання равликів у домашніх умовах і догляд за ними - Ветеринар

Як початківцям правильно утримувати маленьких і великих равликів вдома? Як відрізняються сухопутні та водні види красивих декоративних молюсків? Якої температури, вологості, режиму годування потрібно дотримуватися?

У пошуку відповідей на всі ці питання початківці заводчики часто вибирають метод проб і помилок, засмучуються у власних нових вихованцях. Уникнути таких наслідків можна, якщо заздалегідь вивчити всі нюанси утримання равликів різноманітних видів. Досвідчений господар без непотрібних труднощів підтримує здоров’я вихованців і середовище в місці їх проживання в оптимальному стані, а за це отримує справжнє задоволення від спілкування з домашніми молюсками.

Вибір і облаштування акваріума

При розробці житла для побутових равликів варто не забувати про специфіку їхньої обстановки природи проживання. Сухопутним особинам потрібен молюскарій або тераріум об’ємом від 10 л на 1 особину. Для великих екзотичних видів краще підбирати ємність з розрахунку 15-20 л на равлика.

Водні види потребують обладнання традиційного акваріума з рослинністю або можуть підсаджуватися в уже готовий резервуар. На 1-2 особини необхідний обсяг від 5 л. Равлики не дуже сприйнятливі до кислотності та жорсткості води, але погано реагують на дуже високий вміст фосфатів, нітратів та інші ознаки погіршення екології. Режими температур утримання залежать від того, які умови властиві для життя молюсків у природі.

Облаштування улітарію передбачає створення дуже безпечного для сухопутних равликів середовища. У ємності необхідно обов’язково створити отвори для провітрювання, за допомогою яких буде змінюватися мікроклімат.

Вентиляційні отвори не повинні мати дуже великий діаметр, інакше дрібні равлики через них зможуть вибратися назовні.

На дно тераріуму лягає спеціалізований субстрат — торф’яний, кокосовий або ґрунтовий, з товщиною шару від 2 до 10 см, в середину занурюються декорації, рослини, миски і поїлки. На поверхні ємності лягає і фіксується кришка. Дім для равликів, які демонструють активність здебільшого вночі, додаткове підсвічування не потрібне. Для них набагато важливіша постійна зміна дня і ночі. Не потрібно розташовувати їх у частинах кімнати з яскравим електричним освітленням.

Режим температур і вологість

Найкращі життєві умови сухопутних равликів передбачають постійне збереження конкретних вологісних і температурних показників. Особливо небезпечні для молюсків різкі зміни стану середовища. Найкращими вважаються показники в +20-26 градусів за шкалою Цельсія. При зниженні цих показників тропічні молюски можуть впадати в сплячку.

Види, що мешкають у середній смузі Росії, зможуть витримати і дуже низькі температури без особливих наслідків.

Вологість теж важлива для равликів, які проживають у неволі. Обстановка всередині тераріуму повинна мати показники близько 80%. Виходячи з виду молюска ці параметри можуть змінюватися на 10% туди і назад. Контролювати ці відомості найпростіше за допомогою спеціалізованих термометрів і гігрометрів. Вологість ґрунту має бути підходящою, все таки конкретно в цій обстановці равлики проводять значну частину дня.

Чим і як годувати?

Годування равликів проходить через день або щодня, все залежить від виду і віку. Молодих особин годують 2-3 рази на день. Харчування має бути найрізноманітнішим і дуже помірним.

Іноді варто міняти продукти, щоб не привчати вихованця до занадто одноманітного типу харчування.

Раціон домашніх равликів зазвичай складається з:

Мінеральних підгодівель

Вони потрібні для надходження кальцію в організм, формування раковини. Як підгодівля зазвичай виступає мелена яєчна шкаралупа, крейда, можна давати суміші, які вже готові до застосування.

Свіжої зелені

Вона становить головну частку харчування, включає салатні листи, молоді пагони овочів. Корисно давати вихованцям пагони кульбаб, подорожник, паростки пшениці та інших злаків.

Свіжих фруктів і ягід

Соковита м’якоть малини, полуниці, дині, кавуна, груші та банана вважається найкращим частуванням для равлика.

Овочів

Годиться м’якоть гарбуза, кабачка, огірка, томата.

Протеїнову продукцію

Дається вареним білок яйця, м’ясо, готові кормові суміші.

При збалансованому раціоні можна не боятися про здоров’я вихованця.

Як доглядати?

Процес догляду за равликами вдома не здасться складним навіть для заводчиків-початківців.

Великі вихованці екзотичних видів не вимагають великої уваги і дуже багато часу проводять у ґрунті.

Однак це не означає, що стежити за ними доведеться менше, ніж за іншими жителями тераріуму. Серед єдиних правил:

  • періодичне купання в теплій воді;
  • повне чищення і прибирання акваріума не рідше 1 разу протягом тижня;
  • постійна заміна підстилки;
  • виконання позачергового чищення, якщо знадобиться.

Іноді равлики можуть впадати в сплячку.

Не рекомендується продовжувати цей період більш ніж на 2 місяці через великий ризик загибелі молюска.

Розбудити равлика можна, потримавши якийсь час під струменем теплої води.

Турбота про раковину

Раковина домашніх молюсків потребує постійного догляду та уваги заводчика. Чим більший равлик, тим уважнішим доведеться бути власнику. При виявленні тріщин, відколів, інших ушкоджень необхідно посилити обсяги мінеральних добавок, зробити більшою частку кальцію в раціоні. Аналогічних заходів вживають у разі знаходження ознак линьки, розшаровування раковини. Якщо на поверхні велика тріщина або скол, особину необхідно відсадити окремо, прибрати небезпеки додаткового пошкодження, провести антисептичну обробку.

Купання

Равлики люблять купатися, але досить важливо правильно це робити. Для прийому водних процедур молюска садять на долоню і підставляють під тонкий струмінь теплої води.

Не можна поміщати равлика в холодну ємність із водою, допускати його контакт із домашньою хімією.

Під час правильно організованого купання вихованець поніжиться, покаже себе у всій красі.

Профілактика хвороб

При порушенні заходів безпеки або правил утримання домашнього равлика вихованці можуть захворіти. Ознаками поганого самопочуття вважається розшарування раковини, відмова від їжі, загальна млявість молюска, багате виділення слизу. для того щоб прибрати проблеми, що можуть з’явиться, необхідно обов’язково оберігати равлика від сусідства з більшими або агресивними видами, поганої вентиляції, надмірного забруднення контейнера. Хворіють равлики і за різкого температурного перепаду, занадто тісного акваріума, надмірної сухості субстрату. Варто прибрати джерела ймовірного дискомфорту, і ось тоді вихованці почуватимуться краще.

Догляд за яйцями і маленькими молюсками

Багато равликів належать до живородних видів — їхні малюки з’являються на світ після того, як у тілі матері визріють яйця. Однак є і яйцекладучі види, і їхнє потомство вимагає дуже високої уваги до себе. До цих типів равликів належать і ахатини (крім багатьох видів) — одні з дуже популярних серед сухопутних молюсків.

Після запліднення равлик виношує яйця встановлений час — для ахатинів цей термін становить 6 тижнів. Після закінчення цього періоду самка риє ямку в ґрунті і робить кладку.

Після чого не рекомендується торкатися до яєць, крім випадків, коли вони розкинуті по тераріуму. Якщо кладка виконана компактно, під час прибирання в ґрунті можна буде помітити круглі деталі, схожі на вітаміни, з крихкою зовнішньою шкаралупою. Зустрічаються і помилкові яйця — без міцної шкаралупи, з напівпрозорим, а не матовим кольором оболонки.

Досить високу кладку рекомендується розділити, частину ембріонів законсервувати. Не можна викидати кладку без заморозки, інакше равлики можуть розплодитися в найнеймовірніших місцях. Яйця не рекомендується залишати без ґрунту, їм необхідна велика вологість і постійна температура в тераріумі. Ідеальним буде перенесення кладки в “дитячий” акваріум — її просто акуратно підчіплюють ложкою поряд із субстратом і переносять, а потім накривають вологою підстилкою.

Чекати виникнення малюків доведеться близько 1 місяця. Не все потомство виживе — до цього необхідно бути готовим. Якщо малюків утримують разом із матір’ю, після їхнього вилуплення вона візьме турботи про дітей, що вилупилися, на себе.

З ґрунту вони виповзуть після того, як буде з’їдена шкаралупа яйця.

Новонароджені равлики вимагають обережного поводження. Їхня мушля дуже крихка, запросто може тріснути. Годування необхідно виконувати звичайним способом, пропонуючи молодняку ту саму їжу, що й дорослим, але з додатковими добавками на мінеральній основі для зміцнення раковини.

Вирощування представників різноманітних видів

Домашні равлики представлені досить широким розмаїттям видів, проте це абсолютно не означає, що будь-які вуличні молюски підійдуть для утримання в неволі. Якщо з’явилося бажання завести улюбленця, має сенс перевагу віддати варіантам знаменитим і перевіреним. Практично всі земляні види воліють вдень зариватися в ґрунт, а на поверхню виходять виключно в нічний час доби. Щоб правильно їх утримувати, необхідно брати до уваги їхню сумісність і деякі інші принципові моменти.

Декоративні домашні равлики

Домашніх равликів слід утримувати згідно з їхньою видовою приналежністю. Певні види можна разом поселити, проте їхнє спільне проживання призводить до міжвидового схрещування.

Також при комбінуванні великих молюсків з більш дрібними можуть траплятися напади канібалізму, які пов’язані з нестачею харчування. Досвідчені заводчики рекомендують не змішувати види в тераріумі і відокремлювати в улітарії відсік для малюків, щоб їх не з’їли дорослі родичі.

Серед популярних сухопутних і декоративних молюсків для домашнього утримання можна підкреслити такі варіанти.

Ахатини (ретикулята, фуліка, альбінос альбопікта, іммакулата)

Ці африканські равлики — екзотичні гості на російських теренах, проте вони дуже затребувані й популярні завдяки єдиній нескладності, контактності та привабливому зовнішньому образу. Ахатини вважаються видом, придатним для “дресирування”. Вони розпізнають господаря, здатні звикнути до встановленого для цього графіку годування, люблять купання, охоче спілкуються з господарем.

Виноградні

Дрібні (до 5-6 см) равлики, які легко приживаються в тераріумах. В утриманні вони максимально невибагливі, мають найрізноманітніше забарвлення раковини.

Садові

Звичайні земляні равлики, яких неможливо придбати в зоомагазині.

Таких вуличних молюсків можна зібрати в саду однаково з виноградними, що зустрічаються на півдні Росії.

Характерною рисою садових равликів вважається довголіття — вони можуть досягти віку 15 років, але зазвичай усереднено живуть лише до 7-8 років.

Архахатини

Ще один африканський вид сухопутного равлика, який поступається ахатинам у декоративності. Панцир таких равликів має округлу, а не загострену форму. Найбільшим вважається підвид маргіната, він виростає до 16 см завдовжки.

Караколуси

Деревні кубинські равлики, утримання яких рекомендується у вертикально орієнтованому акваріумі.

Вони досить рухливі, мають раковини-блюдечка яскравих кольорів.

Заводити подібних вихованців краще зграйками, з невід’ємним розміщенням всередині тераріуму гілок і корчів.

Суббуліни октона

Одні з дуже маленьких серед домашніх равликів, можуть досягати не більше 3-5 см завдовжки при утриманні в неволі. Колонія здатна оселитися навіть у мініатюрному акваріумі. Молюски невибагливі, а стежити за ними дуже цікаво. Єдиною незручністю може стати неконтрольоване розмноження равликів.

Мегалобулімуси або мегаси

Сухопутні південноамериканські равлики величезних розмірів — довжина раковини може досягати 11 см. Молоді равлики забарвлені неяскраво, в коричневих відтінках, мають велике, порівняно з панциром, тіло. Вони не дуже плідні в неволі, чим якісно виділяються від ахатин, вважають за краще спати по 2-3 дні в ґрунті, будити їх у цей період не рекомендується.

Рекомендації для догляду за сухопутними равликами майже не мають значних відмінностей. Їм облаштовують підстилку з товстим пухким ґрунтом. Крім того, власнику доведеться:

  • забезпечувати регулярну підміну підносів для їжі;
  • кілька разів протягом тижня проводити вологе прибирання стінок будиночка;
  • іноді виконувати купання вихованця.

Прісноводні молюски, придатні для домашнього утримання — акваріумні равлики, можуть купуватися власноруч або ненавмисно потрапити до акваріума шляхом перенесення з рослинністю або ґрунтом.

Якщо підтримувати невисоку чисельність, ґрунтові види здатні забезпечувати розпушування донного субстрату, згладжувати воду, боротися із зеленими водоростями і цвітінням води.

Однак у разі безконтрольного розмноження і самі равлики можуть стати великою проблемою в акваріумі.

Серед видів, придатних для акваріумного утримання, можна відзначити такі.

Апулярія

Великий молюск, що в природному середовищі зустрічається в річках США. Виділяється великим розміром, дуже поширений серед акваріумістів.

Бетмен

Равлик, здатний жити в солоній воді. Є одним з найкращих чистильників скла від водоростей.

Хелена

Хижий равлик, здатний гарантувати природне регулювання чисельності молюсків в акваріумі. Його заводять, щоб усунути популяцію дрібніших видів, яка надмірно активно плодиться.

Рогатий прісноводний

Вид равликів з яскравим забарвленням раковини, що поєднує чорну і жовту смужку рогоподібними наростами на панцирі.

Під час контакту з молюсками потрібно дотримуватися обережності — роги в них досить гострі, їхні уколи вирізняються болючістю.

Мариза

Равлик з красивою раковиною круглої форми. Мариза миролюбна, її можна разом поселити з різними видами риб. Але їй важко створити прекрасні умови утримання.

Шип диявола

Равлик з шикарною раковиною конусоподібної форми. Потребує солоної води в акваріумі, утримання переважно в акваріумі без риб, а лише з молюсками того ж виду. Інакше молюск сидітиме в ґрунті дуже багато часу.

Тиломеланія або помаранчевий заєць

Незвичайні молюски родом з Індонезії з яскравим кольором тіла, відтінок якого залежить від типу ґрунту.

Дуже популярні яскраво-помаранчеві та жовті особини. Чим агресивніше середовище, тим насиченіше забарвлення.

Спільне утримання з рибами і креветками не рекомендують через агресивність молюска.

Неритина зебра

Популярний серед акваріумістів равлик, який характеризується уживчивим характером. У водній обстановці він грає роль санітара, знищуючи шкідливі зелені водорості. Яскраво забарвлена смугаста мушля має чорне тло і зелено-жовті смуги різної ширини. Молюск чутливий до якості води, добре уживається зі спокійними акваріумними рибками, потребує догодовування.

При утриманні поряд з рибками додатковий догляд равликам не потрібен — вони обмежуються харчовими залишками, водоростями.

Однак за дуже високої чисельності равликів умови їх утримання можуть погіршитися. Ідеальна щільність заселення — не більше 1-2 молюсків на 5 л води.

Виконуючи рекомендації для догляду та утримання, можна створити і водним, і сухопутним равликам оптимальні життєві умови вдома. Завжди потрібно брати до уваги індивідуальні особливості видів, приділяти необхідну увагу здоров’ю вихованців. Тоді і спостереження за молюсками буде приносити тільки найкращі емоції.

Позначки:, , , , , , , ,
close