Фавус у тварин

Фавус (Favus ) —дане захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри, пір’я, кігтів, в більшості випадків паренхіматозних органів.

Схильні до захворювання багато ссавців. Дуже часто хворіють кішки, птахи і зайці. Популярна хвороба всюди.

Етіологія

Збудник патології гриб роду Achorion, який має вибірковість. У птахів симптоми викликає A. Gallinae, у щурів і мишей A. quinckeanum але їм можуть інфікуватися кішки, собаки, лисиці, вівці. Фавус у людини викликає A. Schonleini, він же іноді може викликати патологію у приматів, собак, кішок, телят, мишей.

Міцелій мікроорганізму тонкий. Клітини двоконтурні, з прямими кутами. Спори круглі або багатогранні і розміщуються ланцюжками або групами. Комфортна температура для зростання 28-30 ?C. Гриб любить сусло-агар і Сабуро. Зростання вимальовується у вигляді білих, гладких колоній. Старіючи, зростання стає зморшкуватим, борошнистим і змінює колір на всі рожеві відтінки, зі зворотною стороною фіолетового кольору.

Біопроба вдається на білих мишах, морських свинках, Зайцях.

Дуже часто збудник реєструють у молодняка курей, рідше у індиків, качок і диких птахів. Джерелом хвороби є хворі тварини. Інфікування проходить контактно, через пошкодження в покривах шкіри, повітряно-крапельно, через предмети догляду заражені виділеннями хворої птиці. Переносниками спор гриба можуть бути кліщі, миші і щури. Грунт-справжній резервуар збудника фавуса.

Захворювання може носити груповий або спорадичний характер. При появі захворювання вимальовується стаціонарність вогнищ.

Гриб починає свій розвиток в околокорневой зоні пера і волоса, утворюючи міцелярний щиток. Місце осідання запалюється, пір’я змінюються, випадають, епідермальні шари, потові і сальні залози атрофуються. Якщо гриб потрапляє в кров, то порасти може в паренхіматозних органах, де створює фавусние вузлики.

Перехворіли тварини набувають стійкий імунітет.

Симптом

Період інкубації до 4-х місяців.

У собак, кішок і кроликів уражаються підстави кігтів, голова, вушні раковини, черевна стінка. У овець дуже часто місцем локалізації гриб вибирає шкіру навколо губ і носа, а ще внутрішню частину вушних раковин.

Гризуни дуже сприйнятливі до грибу. Спочатку уражається шкіра голови і тіла, далі захоплюються глибокі шари, м’язи і кістки, миші втрачають зір.

Кірки (щитки) які «збільшуються» під дією гриба легко прибираються, на перших кроках, оголюючи під собою мокрі поверхні з западиною в самому центрі. Застарілі процеси не дають можливість зняти скутулу і вони продовжують збільшуватися і захоплювати все більші простори.

У птахів період інкубації 3-4 міс. Процес починається з ділянок позбавлених пера (голова, гребінь, сережки). Ці місця покриваються білими вузликами, які збільшуючись, зливаються, стають брудно-жовтими, потім сірими. Протягом 2-3 місяців гребінь стає повністю покритим великими корками переходять на пір’яні ділянки. В процесі генералізації пір’я випадають, шкіра покривається лускою.

При затяжному характері уражається слизова порожнини рота, зоба, кишечника. Птах відмовляється від прийняття корму, розвивається пронос. Патологія може захопити і верхні дихальні шляхи.

Діагноз

Діагностика проходить на підставі клінічних ознак і лабораторного дослідження зіскрібків.

Відрізняють захворювання від трихофітії, мікроспорії, дерматитів.

Лікування

Налипання слід розм’якшити. Для цього застосовують мильно-креолінову емульсію або мазь. Уражені ділянки промащуються розчином формаліну 5-6%, марганцевокислого калію 1-2%, саліцилового спирту 4-5%. Обробки проводяться кожен день.

Дрібним тваринам використовують зооміколь спрей.

Використовуємо препарат, приготований на основі настойки йоду 5% і розчину саліцилової кислоти 10 %, або в настойку йоду додають кристалічну саліцилову кислоту готуючи 10% концентрацію.

У період між обробками рекомендовано використовувати АСД-ф3. Уражені ділянки неодноразово промащуються тампоном.

Для якнайшвидшого відновлення функціональності покривів шкіри і зростання шерсті рекомендовано прийом вітамінних препаратів «Тривіт», «Тетравіт».

Профілактика

Профілактичні заходи базуються на організації збалансованого, справжнього годування і дотриманні ветеринарно-санітарних умов утримання тварин і птахів.

При появі захворювання ГОСПОДАРСТВО оголошують неблагополучним. Необхідно забезпечити механічну чистку місць утримання і обробку розчином креоліну, їдкого натру, водного розчину формаліну, сірчано-карболової сумішшю кожні 10 днів. Грунт і вигульні дворики чистять і зрошують хлорним вапном з не менше 5% активного хлору або 4% розчином водного розчину формаліну.

Хворих ізолюють і піддають терапевтичним процедурам. При генералізованої формі проводять забій з утилізацією туш в біотермічної ямі. Не дозволяється перегрупування, зміна пасовищ, вивезення тварин за територію господарства.

Знімають карантинні заходи через 21 день після виникнення останнього клінічного випадку і проведення заключної дезінфекції.

При формуванні стада слід проводити карантинні заходи з невід’ємним оглядом покривів шкіри і лише з благополучних господарств.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:, ,
close