Актиномікоз у тварин

Актиномікоз (Actinomycosis) — захворювання мікологічного походження з розростанням гранулематозних утворень в тканинах і органах тварин і людини.

Хвороба популярна скрізь. Схильні до захворювання домашні і дикі тварини. Дуже часто оформляється у великої худоби, рідше у овець, кіз, свиней. Найчастіше захворювання з’являється в стійловий період.

Етіологія

Подразником вважається променистий гриб Actinomyces bovis, який відноситься до ряду актиноміцетів. Друзи гриба, виявлені при дослідженні мазка з уражених тканин, складаються з розгалуженого міцелію розташованого радіально. Культивування проводять на декстрозном, сироватковому, гліцериновому або кров’яному агарі в анаеробних умовах. Через 12-14 днів виникає відмітний зростання білих, потім світло-коричневих колоній. При мікроскопії чітко простежуються сприятливо забарвлюються палички по граму у вигляді Римської V.

У природі гриб поширений на злакових культурах, в грунті, гної.

Культура не стійка до підвищення температури і при 70-80 °C гине протягом 5-7 хвилин. Низькі температури допомагають консервування збудника.

В організм тварини збудник потрапляє через пошкодилися серозні і слизові оболонки при контакті і поїданні грубих кормів уражених променистим грибом. Вимальовується картина спорадично.

Дуже часто місце локалізації оформляється в області голови. При цьому використані міжщелепний простір, ротова порожнина (язик, м’яке піднебіння, область глотки), регіональні лімфовузли, нижня щелепа і привушна слинна залоза.

Симптом

Для великої худоби найбільш характерні ураження тканин і кісток нижньої щелепи. Якщо інфікування відбувається при випасі по стерні, після збирання злакових культур, то ураження охоплюють область кінцівок і вимені.

Спочатку процес розвивається у вигляді пухлинного наростання тканин. Припухлість щільна, дифузна, неболюча, нерухома. Дозріваючи, виникає свищ. Закінчення вмісту спочатку світло-жовтого, потім жовто-коричневого кольору, сметаноподібної різнорідної консистенції. Через певний проміжок часу закінчення стають густими, коричневими з накопиченням ниток фібрину і вапняними включеннями щільної консистенції схожими на крупинки (манна каша). Однак» крупинки » згідно зі статистикою спостерігаються тільки в 25% тварин.

Якщо гранульоми локалізуються в місцях перешкоджають прийому корму, тварина швидко виснажується. Температура тіла в межах норми до того часу, поки патогенна мікрофлора не набуває високу вірулентність. Далі температура перевищує норму на 1-2 ?З, тварина пригнічена, відмовляється від прийому корму.

Якщо пошкоджений мову, то він збільшується в об’ємі, стає малорухливим з виразками і свищами. Орган погано тримається в порожнині рота (не поміщається), щелепи не з’єднуються, зустрічається гіперсолівація.

У свиней локалізація процесу проходить частіше на молочних залозах.

Актиноміцет, гриб здатний вражати кісткову тканину і лизировать її. На місці кістки виникає м’яка маса сирної консистенції, що складається з остеопластичних елементів. При ураженні щелепних кісток голова тварини деформується. Зуби і ясна приходять в непридатність.

Діагноз

Діагностика базується на клінічних ознаках і лабораторних дослідженнях. При мікроскопії гнійних витікань знаходять друзи гриба. Для виділення чистої культури висівають матеріал на ділянці Сабуро.

Диференціюють захворювання від актинобацильозу (при ураженні цим грибом вапнування у вмісті гранульоми не відбувається), стрептотрихозу (дерматофільозу), епізоотичного лімфангіту.

Лікування

Найкращі результати отримують при комбінуванні терапії антибіотиками і введенні імунних препаратів.

В середину призначається прийом феноксиметилпеніциліну-курс лікування 1-1,5 місяця, тетрациклін (перші 10 днів ударну дозу, далі протягом чотирьох тижнів терапевтичну). Можна задіяти пеніцилін або еритроміцин. У разі приєднання анаеробної інфекції використовуємо метронідазол.

Підшкірно і внутрішньом’язово вводять актинолізат, з інтервалом 3-4 дні і курсом 60-70 днів. В середину наказують препарати калію йодистого.

Місцево, в разі якщо гранульома визріла, м’яка, проводять хірургічний туалет рани, розтин і дренування порожнини. Позитивний ефект зустрічається при введенні антибіотиків конкретно в актиномікому, а ще проводять обколювання розчинами антибіотиків область навколо патологічного розростання.

Тварина забезпечую доброякісними, збалансованими, легко засвоюваними кормами.

При виявленні патології тварина ізолюють. Вживають усіх заходів для непотрапляння вмісту гранульоми на підстилку, інвентар, зовнішнє середовище. Проводять ретельну дезінфекцію.

Профілактика

Якщо заздалегідь відомо, що район неблагополучний по захворюванню не слід випасати тварин по скошеним злакам.

Слід уникати, виконання підстилки соломою хлібних культур зерна.

Якщо проходить згодовування грубих кормів із заздалегідь відомих неблагополучних місць, то перед тим виконують кальцинування і теплову обробку соломи.

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Токсокароз-зоонозне захворювання, викликане паразитуванням круглих черв’яків і відрізняється…

Саркома-новоутворення, яке відрізняється інфільтративним ростом клітин сполучної…

Фавус (парша) — захворювання грибкової природи, що відрізняється ураженнями покривів шкіри,…

Травми головного мозку-патологічний стан тварини, що проявилося в результаті механічних…

Лишай-збірне поняття хвороб зовнішнього покриву тіла тварини викликаного дуже і дуже маленькими…

Тепловий удар і сонячний-гострий розлад функцій центральної нервової системи в результаті…

Тонзиліт-процес запалення, що проходить в піднебінних мигдалинах, лімфоїдних утвореннях…

Туляремія-інфекційна хвороба бактеріальної природи. Захворюванню схильні сільськогосподарські…

Хоріоптоз-инвазионное захворювання викликається кліщами-кожеедамі роду Chorioptes. Захворювання…

Чума великої худоби-вірусне, високо контагіозне захворювання, що має гострий перебіг…

Блефарит-захворювання запального характеру зачіпає краї повік. Схильні до хвороби…

Синовіт-процес запалення проходить в синовіальній мембрані вистилає капсулу суглоба.…

Всі різновиди дослідження, вакцинації та лікування вашого улюбленця, в тому числі швидка допомога і госпіталізацію вашого улюбленця.

Цілодобово: +7 495 532 89 00 (багатоканальний) WatsApp / Viber +7 925 584 75 71

Особливість фізіології кішки пов’язана зі сном, полягає в харчуванні. При нестачі корисних…

Кардіоміопатії підступні, так як тривалий період клінічна картина може бути відсутнім. Це…

Велика увага у кішки до власного тулуба, вважається сигналом до занепокоєння. Необхідно розуміти,…

Хвороба відрізняється порушеннями неврологічного плану, а з’являється переважно на…

Важливо господареві тварини вчасно звернути власну увагу на відмінні зміни, щоб…

Позначки:, ,
close