Найбільше місто в Казахстані за площею: топ-10 великих населених пунктів

Яке найбільше місто в Казахстані? Міжнародний статистичний сайт з інтерактивною картою City Population поставив на перше місце місто Шимкент. У десятку найбільших міст країни входить Астана, Алмати, Актобе, Костанай, Кизилорда, Караганда, Кокшетау, Семей і Уральськ.

Шимкент

Очолює топ-10 великих за площею міст РК Шимкент. Він займає територію 1 170 км². Місто розташоване на півдні країни, має статус одного з трьох міст республіканського значення. За Законом РК «Про адміністративний устрій» такий статус присвоюється містам, що мають особливе державне значення або населення понад 1 млн осіб.

Площу Шимкента у 2007-2015 роках розширили завдяки приєднанню кількох районів. До 2025 року передбачається ще деяке збільшення території міста. За даними Бюро національної статистики, на 1 березня 2023 року в Шимкенті мешкають 1 196 тис. осіб. Як більшість казахстанських міст, Шимкент різноманітний за національним складом, але більшість населення — казахи (65%).

Астана

Астана — столиця Казахстану з 1997 року. День столиці, який країна відзначає 6 липня, має статус державного свята.

Астана займає територію 797 км². Вона стала другим за площею містом у країні після 2017 року, коли територію було розширено на 87 км² за рахунок приєднання площ Акмолинської області без населених пунктів.

За даними статистики, населення міста становить 1 362 850 осіб. Столиця за чисельністю людей, які проживають у ній, посідає друге місце після Алмати. Особливість демографії Астани: уродженці міста становлять тільки 36%, інші жителі — мігранти з інших регіонів. Більшість столичних жителів — казахи (80%).

За даними Інституту економічних досліджень, Астана посідає перше місце в країні за рівнем життя. Рейтинг визначався за основними соціально-економічними показниками 2022 року.

Алмати

Алмати — місто республіканського значення, протягом майже 70 років було столицею країни. Зараз Алмати має неофіційний статус Південної столиці, вважається культурним центром РК. За рейтингом рівня життя місто посідає третє місце в Казахстані.

Яке місто більше — Алмати чи Астана? Алмати займає площу 628 км², що менше за розміри Астани (797 км²). Але колишня столиця — найбільше за чисельністю населення місто в країні. За статистикою, тут проживають 2 170,9 тис. осіб. До 2017 року Алмати був єдиним містом-мільйонером.

Місто розташоване біля підніжжя Заїлійського Алатау в передгірній улоговині, що створило низку проблем. Воно перенаселене, тому що нікуди розширювати територію. Спочатку місто було розраховане не більше ніж на 400 тис. населення. Таке становище створило екологічну проблему — високу загазованість. Ці фактори серед інших стали причиною перенесення столиці.

Актобе

Актобе — центр найбільшої в Казахстані Актюбінської області в західній частині країни. Місто розташоване на території 300 км². До агломерації входять ще 46 населених пунктів у годинній доступності від обласного центру, тому вся територія агломерації перевищує 2 тис. км². Завдяки своєму положенню на карті Актобе став одним з основних транспортних центрів Казахстану.

Найбільше в Західному Казахстані місто посідає четверте місце в країні за чисельністю жителів. Тут проживає понад 560 тис. осіб, з урахуванням жителів агломерації — понад 920 тис. Казахи, представники титульної нації, становлять переважну більшість — 81%.

Костанай

Місто розташоване в північно-західній частині країни на річці Тобол. Костанай — центр Костанайської області, однієї з великих у країні. Сам Костанай займає територію 244 км². До нього примикають 4 прилеглі населені пункти, передмістя, 8 селищ, які складають агломерацію і перебувають під управлінням міської адміністрації.

У місті проживають 254,5 тис. осіб. Разом із жителями агломерації до складу акімату входять понад 830 тис. Населення зайнято на підприємствах машинобудування, легкої та харчової галузей.

Кизилорда

Місто — адміністративний центр Кизилординської області, розташованої на півдні країни. Наприкінці 1920-х років місто протягом кількох років було столицею Казахської автономії у складі РРФСР.

Його територія простяглася на 10 км уздовж річки Сирдар’ї. Площа, яку займає місто, становить 226 км². Чисельність населення міста перевищує 277 тис. осіб, з урахуванням прилеглих населених пунктів — понад 340 тис. Переважну більшість населення становлять казахи — 92%.

Караганда

У центральній частині Казахстану розташована велика Карагандинська область, центром якої стало місто Караганда. Воно займає площу 239 км². В управління міської адміністрації входять прилеглі населені пункти, тому загальна площа агломерації становить 498 км².

У Караганді проживає 503 тис. осіб, за чисельністю місто перебуває на п’ятому місці в Казахстані. З урахуванням агломерації чисельність населення перевищує 1 млн осіб. Місто багатонаціональне, у ньому створено 25 національно-культурних центрів різних етносів. Казахи становлять 48% городян.

Кокшетау

Місто Кокшетау — центр Акмолинської області в північній частині Казахстану, розташоване на березі озера Копа. Площа самого Кокшетау перевищує 233 км², але територія акімату з прилеглими населеними пунктами становить 400 км². Особливістю адміністративного устрою міста стала відсутність поділу на райони, місто поділене на мікрорайони і квартали.

У Кокшетау проживають 150,6 тис. осіб. Більшість (59%) — це представники титульної нації. Населення зайняте на підприємствах обробної промисловості, машинобудування, гірничодобувної галузі, зокрема на золотовидобувній фабриці.

Сім’ї

Місто Сімей — стало центром новоствореної в червні 2022 року Абайської області. Для цього було виділено кілька районів зі Східно-Казахстанської області. Місто має особливий статус історичного центру Казахстану і вважається культурною столицею, бо серед його вихідців було багато основоположників казахської культури.

Площа Семея становить 210 км². Проживає в місті 350 тис. осіб, більшість становлять казахи — 73%.

Уральськ

Уральськ — центр Західно-Казахстанської області, розташований на кордоні Європи та Азії, що проходить річкою Урал. Площа, яку займає місто, перевищує 209 км².

Проживають в Уральську 253 тис. осіб, переважно казахи (70%). Зайнято населення на підприємствах енергетики, машинобудування, на виробництві будматеріалів.

У топ-10 найбільших за площею міст Казахстану опинилися ті, територія яких перевищує 200 км². Населення цих міст становить від 150 тис. до понад 2 млн осіб.

Дізнавайтеся про все першими

Підпишіться і дізнавайтеся про свіжі новини Казахстану, фото, відео та інші ексклюзиви.

Позначки:, , , , , , , , ,
close