Тумби під акваріум: різновиди, вибір, виготовлення, встановлення

Тумби під акваріум: різновиди, вибір, виготовлення, встановлення - Ветеринар

Акваріуму потрібна міцна підставка, яка може витримувати вражаючу вагу. Найкраще рішення — придбання резервуара одночасно з тумбою, сконструйованою безпосередньо під нього. Вона скоригована під резервуар, і він стоятиме стійко, без загрози пошкодження дна.

Тумби під акваріум: різновиди, вибір, виготовлення, встановлення - Ветеринар

Звичайні меблі під акваріум не підходять, оскільки якими б міцними вони не були, не можуть витримати навантаження, що виходить за рамки звичайного, якого зазнає акваріумна тумбочка. Робити підставку власними руками є сенс тільки в разі, якщо її неможливо купити вже готовою. За інших обставин робота недоцільна.

Під час вибору акваріумної підставки необхідно приділяти увагу не тільки конфігурації виробу, а й матеріалу виготовлення. Не варто також без уваги залишати виріб, що має такі розміри. Результат покупки залежить від бажання власника, але потрібно розглянути докладніше кожен зі сказаних параметрів.

Сучасні тумбочки мають такі конфігурації:

 • прямокутну;
 • квадратну;
 • кутову;
 • фігурну.

Тумбочки у формі прямокутника вважаються класичними, оскільки основна частина акваріумів виробляється якраз у цій конфігурації. Такий виріб багатофункціональний і може бути розташований у будь-якій області приміщення. Квадратна тумбочка буде придатною для резервуара квадратної форми або кола. Монтаж акваріума на такий спосіб тумбочки буде простим, до того ж вона прекрасно впишеться в дизайн приміщення маленького розміру. Таку підставку буде добре локалізувати в зоні для відпочинку.

Тумбочка кутової конфігурації передбачає її розміщення в кутку кімнати. Купуючи такий виріб, замовник значно економить нерозділений простір.

Конструкція підійде як для кутових, так і для акваріумів у формі прямокутника.

Використання підставки під кутовий акваріум передбачає наявність її округлих форм, що не виступає за межі тумбочки. Фігурні моделі створюються під замовлення, за індивідуальними показниками клієнта. Креслення виробу виконується строго пропорційно габаритам скляного резервуара, зовнішній вигляд вибирається під інтер’єр приміщення і характерності інтер’єру.

Прекрасним рішенням для маленької кімнати будуть тумбочки кутового типу, вписані в незайнятий кут. Вони не заберуть багато вільного місця, тільки трикутний акваріум матиме деякі особливості розміщення. Виконуючи вибір виробу, не забудьте про те, що акваріум не повинен видаватися за межі тумбочки і нависати над нею — це не відповідає нормативам застосування скляного резервуара для рибок.

Розміри

Під час монтажу ємності з водою на поверхню тумбочки вона має стояти рівно. Водночас навантаження від резервуара пропорційно ділиться по всьому контуру кришки тумбочки. Виходячи з місткості акваріума, змінюється довжина і товщина стільниці (кришки, верхньої панелі). Для підставки під акваріуми в 200 л знадобиться широка кришка з укріпленою основою, для моделі місткістю в 50-60 л підійде і скромна тумбочка.

Згідно з габаритами, акваріумні підставки можна розділити на такі групи.

 • Малі — до подібних зразків належать моделі, які призначені під акваріуми місткістю від 70 л до 100 л. Довжина таких тумбочок в районі 60-70 сантиметрів, ширина, в основному, 30 сантиметрів. Висота підставки залежить від виробника.
 • Середні — сюди входять тумби для акваріума довжиною в 70-80 сантиметрів. На аналогічних зразках зручно розташувати посудину місткістю 120 л, до того ж варіанти акваріумів такої ж довжини та об’ємом у 150 л.
 • Великі — вироби, які належать до великогабаритних зразків, вирізняються великою довжиною. Їхня довжина стартує від 100 сантиметрів. Така тумбочка застосовується під резервуари в 300 л. На ній також комфортно поміститься виріб об’ємом і в 180 л, і в 240 л.

Основна частина виробників дотримуються класичних розмірів ширини і довжини, різною може бути лише висота.

Панорамний акваріум з тумбочкою краще купувати в парі — якщо брати окремо, з’являються труднощі з пошуком належної тумбочки під таку велику посудину.

Матеріали

Матеріали для виробництва цих меблевих елементів обов’язково мають бути вологостійкими. Регулярне потрапляння рідини на поверхню підставки буде причиною того, що основа тумбочки набрякне і буде загублена.

Для виробництва підставок застосовуються такі матеріали:

 • деревина;
 • панель ДСП (Дсп);
 • МДФ-плита (МДФ);
 • метал.

Тумбочки з масиву дерева є міцними та екологічними. Схожі зразки коштують, здебільшого, не дешево. Дуже часто підставки з цільного дерева створюють вручну і красиво оформляють унікальним різьбленням. Тумбочки з деревно-стружкової плити прості й доступні. Підставки вважаються міцними, але ставити на них панорамні акваріуми небажано.

МДФ панелі є хорошим матеріалом для виробництва тумб. Головна їхня відмінність від представлених вище матеріалів — широка можливість фасадного оформлення, що дає змогу підібрати підставку для будь-якого інтер’єру. Останній варіант — це металева тумба для акваріума. Така конструкція вважається найміцнішою, здатною витримувати будь-які навантаження. Це може бути виріб із профільованої труби або кована тумбочка.

Кришка може бути пластикова або зроблена з будь-якого іншого матеріалу.

Дизайн

Велика частка підставок для акваріумів виготовляються з деревоволокнистих плит середньої щільності, які не дуже сильно побоюються вологи. Внаслідок великої кількості фактурних і колірних оздоблень акваріуміст завжди зможе вибрати виріб, що особливо вишукано вписується в наявний інтер’єрний стиль:

 • зразки, пофарбовані в бежеві та білі кольори, можна розмістити в спальній кімнаті або на кухні;
 • оздоблені “під дерево” вироби (приміром, ясен шимо світлий або темний) чудово увійдуть у будь-який вітальній дизайн;
 • завжди популярна класика — тумбочки, пофарбовані в однотонні, темні півтони, сформують атмосферу затишку в інтер’єрі кабінету для роботи;
 • різнокольорові тумбочки, пофарбовані в інтенсивні кольори, будуть прикрасою дитячої.

Як підібрати?

Виконуючи вибір тумбочки під акваріум, необхідно брати до уваги деякі важливі моменти.

 • Площина, на якій перебуватиме акваріум, має бути вологовідштовхувальною, стійкою до деформування. Кришка тумбочки має бути ідеально рівною. Маленькі зміни форми призведуть до того, що резервуар лопне.
 • Міцна стінка, що знаходиться ззаду. У ролі підсилювача використовуються стійки з металу, інакше тумбочка швидше за все не витримає маси акваріума. Це стосується резервуарів з місткістю понад 50 л.
 • Наявність допоміжних полиць і отворів під проводку. Полиці потрібні для утримання різних пристроїв для акваріума, корму для рибок. Якщо передбачається купівля акваріума в 300 і більше літрів, у підставці потрібне відділення для монтажу зовнішнього фільтрувального пристрою. Таким чином, фільтр буде захищений від бруду і не зашкодить загальний кімнатний дизайн, де розміщується акваріум.
 • По-хорошому, тумбочка повинна закриватися, а тому наявність на ній дверцят вважається дуже хорошим плюсом.
 • Зовнішність зовнішності. Тумбочка — це не тільки опора для акваріума. Вона повинна поєднуватися з кімнатним інтер’єром, в якій планується монтаж акваріума.

Як зробити?

Виготовлення тумбочки власними руками — це не тільки невеликі витрати. Спорудження саморобної підставки в силах вирішити низку питань:

 • надання індивідуальності виробу;
 • відповідність його внутрішньому оздобленню;
 • суворе обчислення міцності;
 • якість.

Виготовивши тумбочку під акваріум своїми силами, сумнівів не повинно бути в тому, що вона служитиме тривалий час і ніяких неприємностей власнику не завдасть.

Створюємо проект

Базова основа будь-якої роботи при розробці меблів — це розробка креслення. Схема майбутньої підставки ґрунтується на габаритах акваріума, який у вас є. Необхідно виконати конструкцію, в якій кришка відповідатиме показникам скляного резервуара або трохи закриватиме їх. Нарощування тумбочки має бути невеликим, не необхідно залишати додаткові сантиметри з боків. Головне призначення тумбочки — це утримання маси акваріума, мається на увазі загальна вага самого резервуара, рідини в ньому і допоміжних елементів. Отже, створюючи проєкт, потрібно мати на увазі цю величину і робити креслення, яке дасть змогу вирішити таке завдання.

Висота виробу теж відіграє значущу роль. Тут потрібно взяти до уваги, в якому положенні людина буде оглядати рибок — стоячи або сидячи. Якщо передбачається, що це приміщення для відпочинку, де люди здебільшого сидять, то за висотою тумбочка укупі з ніжками має бути не вищою за 70 сантиметрів. Розміщення акваріума в спальні надає можливість зменшити висоту. Креслення має враховувати подальшу практичність експлуатації тумбочки. У ньому потрібно враховувати полиці не тільки для спеціальних акваріумних елементів, а й для журналів, книг або виробів для декору.

Вибираємо матеріали

Підбираючи матеріали, потрібно завжди пам’ятати, що саме по собі завдання тумбочки передбачає контакт її поверхні з рідиною. У зв’язку з цим слід використовувати виключно матеріали, які не пропускають вологу. У цій ситуації добре підходить ламіновані деревно-стружкові плити або МДФ. Деревину бажано не застосовувати, оскільки її складно зробити стійкою до вологи, а масив поряд з тим збільшить масу і без цього великої конструкції.

Плануючи необхідну кількість матеріалу, потрібно мати на увазі, що порівняно з тумбочками, які стоять поруч із ліжком або комодами, акваріумна підставка потребує міцної задньої стінки. Власне, на неї падатиме основна частка навантаження. Товщина Дсп або МДФ для задньої стінки має становити мінімум 22 міліметри.

Необхідно робити її не суцільною, а встановлювати між бічних і міжкімнатних перегородок — так збільшується надійність споруди.

Обрешітку тумбочки бажано зробити металеву. Якщо подібна можливість відсутня, а остов конструкції виконуватиметься з бруса дерева, то необхідно обирати міцні та широкі компоненти. Перегородки всередині підставки краще проектувати з розрахунку через кожні 40 см. Аналогічна структура надає можливість уникати провисання кришки тумбочки. Верхня панель виконується з матеріалу великої міцності. У процесі її фіксації потрібно вивіряти рівень по контуру всієї площини. Кришка тумбочки має бути ідеально рівною. Що більша товщина матеріалу для верхньої панелі, то краще.

Ніжки для тумбочки вибираються за своєю міцністю. Слід приготувати упор на ніжки з металу з широкою поверхнею або надійні підпірки з дерева. Що стосується декоративного оформлення, типу дверцят на тумбочку або ручок на шухляди, у цій справі все залежить від здібностей майстра і бажаного фінішного результату. Можна візуально спростити споруду за допомогою різьблення на зовнішньому фасаді, а для тумбочки з металевим кістяком застосувати скло для оформлення дверей.

Процес виготовлення

Маючи в своєму розпорядженні готове креслення майбутньої підставки і розібравшись із матеріалами, можна братися за подальше втілення проекту в реальність. Для створення підставки слід крок за кроком провести подібні операції.

 • Провести розкрій Дсп або іншого підібраного матеріалу. Реалізувати це можна самостійно, якщо є спеціалізований стіл і необхідний інструментарій. Або замовити розпилювання в будь-якому меблевому цеху або торговельній точці, конкретно під час купівлі матеріалу. За додаткову плату там же можна замовити торцювання обрізаних країв кромочною стрічкою. Ця послуга серйозно збереже час майбутньої збірки і знизить обсяг сміття в житло.
 • Роботи зі збирання починаються з каркаса виробу. Збираються бруски або залізні рейки. Грамотне скріплення деталей каркаса гарантує надійність майбутньої тумби. Всі кути ретельно перевіряються, вони повинні дуже точно відповідати кресленню. Ухил хоч в один градус здатний спровокувати перекіс і деформацію всього виробу, а значить, і самого акваріума. На остов кріпляться зовнішні стінки і перегородки у внутрішній частині. Фіксація виконується за допомогою шурупної стяжки і шуруповерта. Єврошурупи не вважаються шурупами і потребують заздалегідь просвердлених отворів у матеріалах. Під час вибору свердла на електричний дриль слід відштовхуватися від розмірів підібраних єврогвинтів мінус 1 міліметр.
 • Монтаж кришки краще виконувати в кілька кроків. Насамперед проробляються 2 отвори по її прямо протилежних кутах. Після фіксування кришки тумбочки виконується вивірка рівня і якщо все в нормі, виконується повне пригвинчування.
 • Потім встановлюються полиці горизонтального розташування, встановлюються шухляди, які висуваються, встановлюються дверцята. Для шухляд, які висуваються, дуже і дуже важливо правильно зафіксувати напрямні, які дадуть змогу вільно їх застосовувати. Дверцята встановлюються на меблеві петлі. Під час їх фіксування бажано використовувати доводчики, які дадуть змогу дверцятам правильно і повільно закриватися і відкриватися.
 • Після завершення складання конструкція лягає набік для монтажу ніжок. Їх потрібно зафіксувати точно по краях виробу для усунення прогинів і просідання. На встановлені ніжки необхідно покласти підп’ятники для усунення утворення подряпин на підлогові поверхні.
 • Виготовлення виробу своїми силами надає можливість майстру передбачити всі деталі. Тому останнім кроком стане висвердлювання отворів на задній стінці для прокладання електричних кабелів і повітровідвідних або водяних шлангів. Робити отвори потрібно виключно після точного встановлення призначення кожного з отворів і його функції.

Де встановити?

Після придбання або самостійного складання тумбочки потрібне грамотне її встановлення. Підлога має бути ідеально рівною, в іншому разі всі старання майстра підуть нанівець. Беручи до уваги загальну масу тумбочки і акваріума з усім його заповненням, необхідно розуміти неможливість переміщення цієї великої конструкції. Тому потрібно заздалегідь знайти гарне місце для встановлення. Передбачається не тільки розмір площі, естетична сторона, а й технічне оснащення. Акваріум приєднується до електричної мережі, отже, потрібно взяти до уваги наявність електро розеток зовсім недалеко.

Також потрібно брати до уваги, що до акваріума має бути безкоштовний доступ, щоб можна було підійти з відром або сачком і без проблем провести всі необхідні роботи. І найголовніше — акваріум має бути дуже доступний для спостереження.

Не слід його далеко засовувати. Адже він і купувався для того, щоб ним могли захоплюватися ви, ваші рідні та друзі.

Про те, як зробити тумбочку під акваріум із фанери власними руками, дивіться в наступному відео.

Позначки:, , , , , ,
close